Jubileusz 10-lecia nadania szkole imienia


Rok 2012 jest czasem szczególnym dla społeczności naszej szkoły. W tym bowiem roku wspominamy życie i działalność Janusza Korczaka w związku z przypadającą 70. rocznicą jego śmierci i ogłoszeniem roku 2012 rokiem Korczakowskim. Obchodzimy również 10- lecie nadania naszej szkole imienia tego wspaniałego pedagoga. Z powodu tych dwóch okazji nasza szkoła uczestniczyła i organizowała przedsięwzięcia związane z postacią swojego patrona.

Drugi tydzień czerwca nazwany był „Tygodniem Patrona” i w trakcie jego trwania wszystkie działania edukacyjne i wychowawcze były związane z Januszem Korczakiem. Młodsi uczniowie poznawali, a starsi utrwalali wiedzę o Starym Doktorze, uczestnicząc w zajęciach jemu poświęconych, tworzyli różnego rodzaju plakaty, prace plastyczne, projekty, brali udział w konkursach przedmiotowych, w trakcie których mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w połączeniu z wiadomościami o Januszu Korczaku.
11 czerwca zorganizowano I Gminny Masowy Bieg „Ku słońcu”, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Łękińsku. Natomiast 15 czerwca szóstoklasiści spotkali się z autorką książki „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”, Beata Ostrowicką, z którą rozmawiali o Starym Doktorze.

Najważniejszym i najbardziej uroczystym dniem w całym roku szkolnym i kalendarzowym był jednak 22 czerwca, kiedy oficjalnie, z udziałem władz lokalnych, reprezentacji instytucji, emerytowanych pracowników placówki, absolwentów, rodziców, nauczycieli, uczniów wspominano 10- lecie nadania szkole sztandaru oraz imienia.
Obchody podzielone były na trzy części. Pierwszą z nich była uroczysta Msza św. odprawiona w kleszczowskim kościele p.w. Matki Boskiej Anielskiej, której przewodniczył ks. Andrzej Pękalski- proboszcz parafii. Eucharystię rozpoczęła podniosła pieśń „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu chóru prowadzonego przez Sławomira Szafrańskiego. Lekcję oraz modlitwę wiernych odczytali przedstawiciele szkoły: pani Katarzyna Skurkiewicz oraz Wiktoria Kurowska i Magdalena Wysocka. W ofierze uczniowie różnych klas (Krystian Śmiertka, Wiktoria Kurowska, Hubert Gawłowski, Zofia Rutkowska, Klaudia Płomińska, Wojciech Krupski i Magdalena Wysocka) złożyli: plakat „dziecięcych marzeń”, świecę, kwiaty oraz chleb. Po Eucharystii wszyscy, przy dźwiękach gminnej orkiestry dętej, udali się do szkoły. Tam odbyła się druga część uroczystości- wystąpienie dyrektora szkoły, pani Ewy Stawiak- Kołby, przemówienia zgromadzonych gości, przedstawienie „Na ratunek Królestwu Baśni” oraz rozstrzygnięcie konkursów: plastycznego i sportowego.

Pani dyrektor powitała wszystkich zebranych, przedstawiła dzieje Szkoły Podstawowej w Kleszczowie oraz okres ostatnich dziesięciu lat- od chwili nadania szkole imienia po obchodzony jubileusz. Oficjalnie podziękowała osobom zajmującym niegdyś stanowisko dyrektora szkoły, wręczając im pamiątkowe upominki i czerwone róże. Następnie głos zabrali zaproszeni goście- pełniący obowiązki wójta gminy pan Jacek Rożnowski, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Łodzi, pani Małgorzata Ira, dyrektorzy miejscowych szkół i przedszkoli, a także przewodnicząca Rady Rodziców, pani Katarzyna Jabłońska. Życzenia i kwiaty, na ręce pani dyrektor złożyli również duchowni pracujący na terenie gminy Kleszczów, emerytowani pracownicy szkoły oraz przyjaciele szkoły.
Obchody jubileuszu zostały uświetnione występem artystycznym przygotowanym specjalnie na tę okazję przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem autorki scenariusza, nauczycielki języka polskiego, Katarzyny Skurkiewicz. W przedstawieniu zatytułowanym „Na ratunek Królestwu Baśni” wzięło udział 30 uczniów z klas II- VI, którzy swoją grą, śpiewem i tańcem pragnęli umilić widzom czas. Wcielając się w postacie baśniowych bohaterów, zapoznawali z działalnością naszej szkoły i postacią jej patrona, zachęcali również do sięgania po książki. Oprawę muzyczną przedstawienia zapewnił nauczyciel muzyki, pan Sławomir Szafrański, „elfy” tańczyć nauczyła pani Anna Parada, zaś o bajkowy wystrój sceny i sali zadbali pomysłowi i plastycznie uzdolnieni nauczyciele.

Po części artystycznej nastąpiło wręczenie nagród laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego „Janusz Korczak- postać, idee i twórczość” oraz Gminnego Biegu „Ku słońcu”.

Na koniec wprowadzono tort jubileuszowy, którym zgromadzonych częstowała pani dyrektor oraz członkowie Rady Rodziców. Wtedy również nadszedł czas na swobodne rozmowy gości, spotkania z dawno niewidzianymi współpracownikami i absolwentami szkoły.

Ostatnim punktem programu był poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych wychowanków.
10. rocznica nadania szkole imienia była okazją do wspólnego świętowania, wspomnień, jak i do refleksji, podsumowań i snucia planów na przyszłość.