CZYTALIŚMY LALKĘ BOLESŁAWA PRUSA

 

5 września 2015 roku odbyła się 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, w której wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Do głośnego czytania należy się odpowiednio przygotować. Nauczycielki (p. Ilona Paciorek i p. Renata Frach) postanowiły zapoznać dzieci z lekturą przeznaczoną do czytania. Znając fabułę utworu łatwiej interpretować określone partie tekstu.

Jak wytłumaczyć czwartoklasiście wymowę powieści, która w tym roku została zaproponowana do głośnego czytania w ramach ogólnopolskiej akcji? Lalka – łatwo można zdefiniować ten przedmiot. Piękna zabawka, którą bawią się głównie małe dziewczynki. Ta najprostsza definicja stanowi jedynie punkt wyjścia do zinterpretowania tytułu utworu Bolesława Prusa (autor wyjaśniał, że tytuł ma bezpośrednio odnosić się do historii procesu między baronową a Stawską, sytuacja dotyczyła kradzieży lalki).

Każdy utwór można interpretować dosłownie bądź metaforycznie. Dosłowna warstwa tego dzieła odnosi się do osoby głównej bohaterki, pięknej kobiety, która była dość chłodną postacią. Uznałam, że w ocenie dziesięciolatka będzie to dzieło opowiadające historię pewnego człowieka, który przestaje racjonalnie myśleć, pozwala się uprzedmiotowić, staje się „zabawką”, którą ktoś się bawi. Dzieci przyniosły swoje ulubione lalki, które towarzyszyły im podczas czytania. Lalką można się bawić, często staję się ona „przyjacielem” dziecka. Lalka ma tylko jedną wadę : nie posiada uczuć, jest rzeczą, przedmiotem. Zupełnie podobna do lalki staje się główna bohaterka utworu Bolesława Prusa. Jest piękna, ale pozbawiona uczuć. Uważa, że każdy powinien zachwycać się jej powierzchownością, ulegać jej pięknu. Jeżeli dziecko w lalce odnajduje towarzysza zabaw to już na tym etapie należy mu tłumaczyć, że za drugą osobę, za przyjaciela, stajemy się odpowiedzialni.

Myślę, że o tej powieści opowiem uczniom o wiele więcej wtedy, kiedy dorosną, będą w stanie zrozumieć, pojąć destrukcyjną siłę niektórych ludzkich uczuć.

Dziękujemy Dyrektorowi, Pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej za zaproszenie nas do wzięcia udział w tym czytelniczym przedsięwzięciu.

 

Renata Frach