OBCHODY TYGODNIA Z PATRONEM
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANUSZA KORCZAKA
W KLESZCZOWIE

 


W dniach od 15. do 19.11.2010 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie realizowany był program Janusz Korczak Naszym Patronem. W dniu 25. listopada 2010r. odbyła się uroczystość, podczas której zaprezentowano efekty podjętych działań.

Główne cele programu to: poznanie sylwetki i twórczości patrona, zwrócenie uwagi na bogactwo źródeł poświęconych osobie Janusza Korczaka, umiejętność korzystania z owych źródeł informacji, szukanie inspiracji w tekstach patrona szkoły, poznawanie i stosowanie w szkolnym życiu dorobku pedagogicznego Janusza Korczaka, ale także umiejętność pracy w grupie, zespole klasowym. Jednym z założeń programu jest zapoznanie rodziców z dorobkiem pedagogicznym Janusza Korczaka. W tym roku na stronie internetowej szkoły umieszczono kilka cennych rad na temat korczakowskiej koncepcji wychowania „JAK PATRZEĆ NA DZIECKO OCZAMI JANUSZA KORCZAKA".

W dniu Święta Patrona uczniowie pod okiem p. Danuty Kuc oraz p. Sławomira Szafrańskiego zaprezentowali sylwetkę Starego Doktora w krótkim przedstawieniu. Dopełnieniem akademii była prezentacja multimedialna przygotowana przez p. Justynę Klimczyk.



Po akademii nastąpiło podsumowanie konkursów, które zostały zorganizowane z okazji Dni Patrona.

konkurs literacki Janusz Korczak w poezji dziecięcej (zadaniem uczniów było napisanie wiersza o patronie szkoły). Wyboru najlepszych wierszy dokonały panie polonistki - Danuta Kuc i Renata Frach

I miejsce ex aequo:
1.Wojciech Krupski- kl. IVb
2.Jakub Gniotek – kl. VIa

II miejsce:
1.Przemysław Jaguścik – kl. VIa


III miejsce:
1.Zofia Rutkowska- kl. IVa
2.Aleksandra Pierzak- kl. Va
3.Kamila Koch- kl. VIa

Wyróżnienie: Klaudia Gałwiaczek- kl. IIa

konkurs matematyczny - w każdej klasie został wyłoniony zwycięzca:
Kl. IVa- Karolina Cieślak
Kl. IVb- Patrycja Szczepanik
Kl. Va- Krzysztof Kosiniak
Kl. Vb- Barbara Jagusiak
Kl. Vc- Magdalena Wysocka
Kl. VIa- Wiktor Dytnerski
Kl. VIb- Oliwia Piechura

Konkurs przeprowadzili: matematycy- p. Agnieszka Jagusiak, p. Justyna Klimczyk i p. Ryszard Ciągło, nauczyciel przyrody - p. Katarzyna Syrówka

konkurs dla uczniów klas szóstych pt. Czy znamy Prawa Dziecka?

Wyróżnieni zostali:
1.Kamila Frach- kl. VIa
2.Jerzy Stefaniak- kl. VIa
3.Oliwia Piechura- kl. VIb
4.Klaudia Zielińska- kl. VIb
5.Iza Bartoszewska- kl. VIb

Konkurs przeprowadziła p. Bożena Zatorska (n-ciel historii)

konkurs plastyczny "Dziecięcy świat za 100 lat" został przeprowadzony w dwóch kategoriach: dla klas I- III
i klas IV- VI

Wyróżnieni uczniowie to:

Klasy I- III
1.Maria Szafrańska- kl. IIIa
2.Julia Płomińska – kl. IIc
3.Maciej Mularczyk- kl. IIIa

Klasy IV- VI
1.Weronika Kordowska- kl. IVb
2.Oliwia Piechura- kl. VIb
3.Magdalena Wysocka- kl. Vc

Konkurs przeprowadziła pani Ilona Paciorek- n-ciel plastyki.

Wszyscy zwycięzcy w poszczególnych konkursach otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.



We wszystkich klasach wychowawcy i nauczyciele realizowali zagadnienia związane z osobą patrona szkoły, przygotowali okolicznościowe gazetki, a namacalnym efektem wszystkich działań były klasowe albumy poświęcone patronowi szkoły, które znalazły się na wspólnej wystawce. Na podkreślenie zasługuje fakt, że były wśród nich wykonane w języku angielskim. Uczniowie, przygotowując je, pracowali pod okiem pań anglistek- Anny Kuśmierek i Pauliny Ochockiej.



Uczniowie klas IV – VI CZYTALI TEKSTY KORCZAKA uczniom klas I- III. Zadanie to realizowały panie bibliotekarki- Ilona Paciorek i Renata Frach.
Pani Ilona Paciorek przygotowała również scenografię do przedstawienia o Januszu Korczaku.

Krótkie sprawozdanie z działań prowadzonych w poszczególnych klasach:

Klasy I – pod okiem wychowawczyń- p. Anny Parady i p. Jowity Jańczyk – poznały sylwetkę patrona szkoły, a także hymn szkoły, wykonywały ilustracje do fragmentu wybranej książki Janusza Korczaka.

Klasy II- pod okiem wychowawczyń- p. Renaty Cieślak, p. Krystyny Bujasz i p. Beaty Stankiewicz- zdobyte informacje na temat życia i twórczości patrona wykorzystywały w praktyce, rozwiązując rebusy, krzyżówki, ponadto doskonaliły umiejętność pisania listu, redagując list do Janusza Korczaka.

Klasy III - pod okiem wychowawczyń- p. Renaty Zarzyckiej–Masłowskiej i p. Stanisławy Więcławskiej- przede wszystkim poznawały prawa dziecka, również te, o które walczył dla dzieci Janusz Korczak. Układały rymowanki do wybranych praw.
 


Klasy IV- próbowały znaleźć odpowiedź na pytania: Dlaczego Maciuś I był samotnym królem? Jaką rolę w życiu człowieka odgrywają marzenia? Dlaczego nie spełniły się marzenia małego króla? Uczniowie również prezentowali swoje dziecięce postulaty bawiąc się w sejm, poznały poglądy Korczaka na temat dziecka.

Klasy V- poznały Janusza Korczaka jako wielkiego społecznika, przyjaciela dzieci i pisarza, jego poglądy na temat szkoły- jej wad i zalet, poznały też żydowski aspekt tej postaci, żydowskie tradycje i święta, a także Korczakowskie prawa dziecka oraz sposoby ich szanowania we współczesnej szkole.

Klasy VI- obejrzały film A. Wajdy pt. „Korczak”, uczyły się gromadzić argumenty, prowadziły dyskusję na temat: Czy Janusz Korczak postąpił słusznie, idąc z dziećmi w ostatnią drogę? Zapoznały się również ze stroną internetową Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, do którego należy nasza szkoła. Trudną lekcją historii było poznanie tragedii Żydów podczas II wojny światowej, sytuacji w getcie. Uczniowie poznali również zasługi Korczaka jako lekarza. Próbowali odpowiedzieć na pytanie: Jak we współczesnej szkole wdrażamy system wychowawczy stworzony przez Janusza Korczaka ? Zapoznawali z prawami przysługującymi Dziecku, Człowiekowi oraz wynikającymi z tego obowiązkami (postawy i zachowania).

Nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy realizowali te zagadnienia na wielu płaszczyznach, do działań włączyła się również świetlica szkolna.



Ostatnim wspólnym przedsięwzięciem tegorocznych obchodów Święta Patrona, które pomogli urzeczywistnić i w które włączyli się również rodzice (p. Andrzej Rutkowski) i pracownicy szkoły (p. Justyna Cybulska, p. Anna Kina, p. Mariusz Zakrzewski i p. Paweł Blada), było wypuszczenie w niebo balonów z DZIECIĘCYMI MARZENIAMI I PRAGNIENIAMI- w myśl słów Janusza Korczaka : „Dzieci! Dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia i dążcie do sławy. - Coś z tego zawsze się stanie”.



 



Sprawozdanie sporządziła:
Danuta Kuc - autorka programu i koordynator podjętych działań









.