SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW DNIA ZDROWIA


W dniu 7 kwietnia każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zdrowia- World Health Day, czyli święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Z tej okazji wiele placówek w tym także nasza szkoła organizuje działania mające na celu promowanie zdrowego stylu życia. W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie obchody tego dnia miały następujący przebieg. W pierwszej części uczniowie uczestniczyli w pokazie I pomocy przedmedycznej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa Medycznego w Bełchatowie. Zajęcia poprowadziły dwie panie, które na co dzień zajmują się ratownictwem medycznym. Pokaz zorganizowano osobno dla uczniów klas I- III i IV- VI. Podczas pokazu ratowniczki omówiły zasady udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach takich jak np. omdlenie, zadławienie. Zaprezentowały sposób udzielania pomocy przy aktywnym udziale chętnych uczniów. Zwróciły też szczególną uwagę na konieczność dbania także o swoje bezpieczeństwo i sposób powiadamiania służb ratunkowych. Ważnym punktem występu była nauka resuscytacji krążeniowo- oddechowej.

Po zakończonym pokazie uczniowie brali udział w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez trenera z Centrum Edukacji i Profilaktyki DIALOG z Krakowa. Warsztaty podzielono tak, aby treści dostosowane były do wieku odbiorców. W związku z tym uczniowie klas I i II uczestniczyli w warsztatach pt. „Dieta odpowiednia dla mózgu”. Warsztat przedstawiał niezwykle ważną tematykę zdrowego odżywiania, w szczególności w czasach, gdzie na każdym kroku spotykamy się ze stoiskami z niezdrową żywnością. Głównym celem zajęć było poszerzenie wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz zapoznanie uczniów z ciekawymi przepisami na zdrowe jedzenie. Uczniowie klas III uczestniczyli w warsztatach na temat „Profilaktyka zachowań medialnych”. Zajęcia skupiały się na zaprezentowaniu jak umiejętnie korzystać z dobrodziejstwa środków masowego przekazu. Wspólnie z uczniami opracowano wady i zalety telewizji, telefonów komórkowych, prasy, Internetu oraz gier komputerowych. Klasy IV natomiast brały udział w zajęciach poświęconych zjawisku o nazwie fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonu komórkowego. Podczas warsztatów trener uświadomił uczniom zagrożenia, jakie niesie ze sobą zbyt częste, bezrefleksyjne używanie telefonu komórkowego, pokazał mechanizm uzależnienia się od aplikacji telefonicznych, sms-ów, gier oraz przekazał wskazówki dotyczące tego jak świadomie i mądrze korzystać z telefonu komórkowego i poszukiwać za jego pośrednictwem wartościowych treści. Ostatnią grupą warsztatową byli uczniowie klas V i VI. Ta grupa uczestniczyła w zajęciach pt. „Nałóg- przegrane życie”. Podczas warsztatu uczniowie wspólnie z trenerem sformułowali pojęcia uzależnienia, wskazali na konieczność dbania o własne zdrowie. Uczestnicy uświadomili sobie zagrożenia związane z sięganiem po substancje psychoaktywne oraz wypracowali strategie obronne.

Dodatkowo promując zdrowy styl życia wśród społeczności uczniowskiej stworzono dekorację na tablicy ściennej pedagoga szkolnego na temat „Wybieram zdrowie” oraz poruszono tą tematykę w klasach podczas zajęć z wychowawcą.

Za organizacje obchodów Dnia Zdrowia na terenie szkoły odpowiedzialna była pedagog szkolny Emilia Palińska.