Dzień Praw Dziecka

 

W dniu 20 listopada 2015 roku przypadła kolejna rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Dzień ten z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka został przez Sejm Rzeczpospolitej Polski uznany za Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie podjęto szereg działań mających na celu propagowanie tej tematyki wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Podjęte przez nas inicjatywy odbyły się nie tylko 20 listopada, ale w ciągu tygodnia poprzedzającego to wyjątkowe święto.

Pierwszym działaniem były zajęcia warsztatowe przeprowadzone w każdej klasie przez psychologa i pedagoga szkolnego. W trakcie lekcji zapoznano dzieci z dokumentem jakim jest Konwencja o Prawach Dziecka, omówiono zawarte w nim prawa oraz wykorzystując metody aktywizujące przeprowadzono wiele atrakcyjnych ćwiczeń. Podczas zajęć zwrócono także uwagę na potrzeby dzieci z całego świata, na problemy, z jakimi borykają się inne kraje kształtując tym samym wrażliwość dzieci na potrzeby drugiego człowieka.

Po przeprowadzonych zajęciach każda z klas wspólnie z wychowawcą miała za zadanie stworzyć klasową pracę plastyczną ilustrującą wylosowane wcześniej prawo. Uczniowie klas I- III tworzyli plakaty na kartonie rozmiaru A-0 wykorzystując różnorodne techniki plastyczne. Uczniowie klas IV- VI natomiast swój plakat wykonali na płótnie o wymiarach 1,6x 2,0 m. Było to wyzwanie dla każdej klasy, aby na tak dużym formacie zilustrować wybrane prawo wykorzystując do tego celu farby akrylowe. Na szczęście w naszej szkole uczą się bardzo ambitni uczniowie, dlatego wszyscy dali radę i wykonali swoje zadanie celująco. Efekt był niesamowity. Kolorowe prace przez dłuższy czas zdobić będą korytarze szkolne.

W ramach obchodów Dnia Praw Dziecka nasza szkoła zorganizowała także dwa konkursy promujące tę problematykę. Pierwszy z nich przeznaczony był dla uczniów klas I- III i miał charakter powiatowy, a więc mogły w nim wziąć udział uczniowie ze szkół z całego terenu powiatu bełchatowskiego. Celem konkursu „Znam swoje prawa” było zilustrowanie wybranego prawa zapisanego w Konwencji o Prawach Dziecka przy wykorzystaniu dowolnej techniki. Do szkoły nadesłano łącznie 80 prac z różnych szkół. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce – Paulina Kusiak SP w Łękińsku
II miejsce- Jakub Kruszewski SP w Kociszewie
III miejsce- Paweł Kaczmarczyk SP w Kleszczowie
Wyróżnienia: Filip Dylak, Zofia Kuc, Oliwia Krężoch, Małgorzata Podlejska i Krystian Kuśmierek.

Drugi konkurs miał już charakter wewnątrzszkolny i przeznaczony był dla uczniów klas IV- VI. Zadaniem dzieci było napisanie tekstu do szkolnej piosenki o prawach dziecka. Ten konkurs również cieszył się sporym zainteresowaniem. Spośród nadesłanych prac wyłoniono następujących laureatów:

I miejsce Amelia Masłowska
II miejsce Anna Szafrańska i Zuzanna Kamińska
III miejsce Weronika Wójcik

Zwycięzcy obu konkursów otrzymali cenne nagrody. Dodatkowo do tekstu Amelii Masłowskiej nauczyciel muzyki a jednocześnie kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Kleszczów oraz dyrygent kleszczowskiego chóru „Sonore” napisał muzykę. W ten sposób powstała nasza szkolna piosenka o prawach dziecka, której tekst przesyłamy w załączeniu.

Kolejne działanie dotyczyło uczniów klas V- VI. Uczniowie ci wzięli udział w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez ośrodek profilaktyczny „Nowe Horyzonty”. Specjaliści podczas 90 minutowych zajęć z każdą z klas podjęli tematykę szeroko rozumianej tolerancji. Głównym celem zajęć było:
- poznanie idei tolerancji i współdziałania
- zrozumienie przyczyn powstawania stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji,
- zwrócenie uwagi na indywidualność i unikalność każdego człowieka
- rozwój świadomości emocjonalnej.
Udział w tych warsztatach pozwolił naszym uczniom zrozumieć potrzeby drugiego człowieka, potrzeby innych dzieci.

Ten sam ośrodek profilaktyczny przeprowadził także szkolenie dla rodziców naszych uczniów podczas zebrania ogólnego. W ten sposób włączyliśmy rodziców w obchody Dnia Praw Dziecka. Psycholog przeprowadził prelekcję, pogadankę na temat „Dlaczego nie- konsekwentne wychowanie bez agresji”. Szkolenie to miało na celu uświadomienie rodzicom, iż dzieci mają ważne prawo do ochrony przed przemocą ! Pokazało także, że są inne, znacznie skuteczniejsze metody wychowawcze. Założeniem prelekcji było także wzmocnienie postawy asertywnej wśród rodziców, aby odmawiając dzieciom nie czuli dyskomfortu i potrafili zasadnie uargumentować swoje zdanie. Wzmocnione zostały także umiejętności oaz wiedza z zakresu: definiowania asertywności, znaczenia postawy asertywnej rodzica i stawiania jasnych granic dla prawidłowego rozwoju dziecka, praktycznych umiejętności asertywnych i negocjacyjnych w rozmowie z dzieckiem oraz zasad aktywnego słuchania.

Zwieńczeniem, podsumowaniem wszelkich działań podjętych z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka była uroczysta akademia podczas której społeczność szkolna obejrzała spektakl teatralny w wykonaniu uczniów klas V a i V b. Przedstawienie to pokazywało jak ważne jest to, aby dzieci mogły zabierać głos w swojej własnej sprawie, jak istotnym było spisanie ich praw. Głównym bohaterem spektaklu był znany wszystkim dzieciom Król Maciuś I, który w obronie swoich „małoletnich poddanych” podejmował stosowne działania. Ważnym punktem akademii było także zaśpiewanie przez uczniów naszej szkolnej piosenki o prawach dziecka. Ten moment dostarczył wszystkim nie lada wzruszeń. Akademia była także okazją do wręczenia nagród wszystkim laureatom konkursu.

Po zakończonych obchodach Dnia Praw Dziecka nasza szkoła ma zamiar nakręcić także krótki filmik poświęcony temu wydarzeniu. Podkładem muzycznym będzie oczywiście piosenka autorstwa Amelki Masłowskiej.
Koordynatorami wszystkich działań były: pedagog szkolny Emilia Palińska, psycholog szkolny Agnieszka Jasek oraz pedagog specjalny Damiana Płomińska.