III miejsce w Festiwalu Ekologicznej Twórczości Dzieci


Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła teatralnego Otwarci na Innych postanowili wziąć udział w ekologicznej uroczystości zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie. W ramach przeglądu teatralnego i muzycznego na scenie wystąpili uczniowie z 33 placówek oświatowych z terenu naszego powiatu. Ponieważ dwudziestego grudnia ubiegłego roku 68. Sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych proklamowała rok 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło (IYL 2015), ta uroczystość ekologiczna oscylowała wokół tematyki związanej z „zanieczyszczeniem świetlnym”.

Zadaniem każdego uczestnika konkursu było przygotowanie piosenki, przedstawienia ekologicznego, które będzie zawierało treści wychowawcze, prozdrowotne i nawiązujące do „świetlnej tematyki”.

Uczniowie z klasy IV a, V c (z gościnnym udziałem uczennicy z klasy IIc) z dużym entuzjazmem zabrali się do przygotowania przedstawienia. Zaczęli od studiowania fachowej literatury, która pozwoliła im pogłębić posiadaną wiedzę na temat roli światła w przyrodzie, w rozwoju nowych technologii. Późnej burza mózgów, dyskretne wskazówki nauczyciela, dobry pomysł i w taki oto sposób powstał scenariusz. Nieoceniona okazała się pomoc plastyczki – p. Ilony Paciorek, która dziecięce „widzimisię” urzeczywistniła i w ten oto sposób powstały piękne ekologiczne obrazy, które namalowane zostały na białych koszulkach. Uczennica z klasy II c wcieliła się w rolę gwiazdy, która musi zejść z nieba, by upomnieć żyjących na ziemi PółEkologów. Dlaczego PółEkologów? Odpowiedź jest prosta : bo o ekologię dbają jedynie połowicznie. Wiele osób nie jest świadoma faktu, że można zanieczyszczać niebo. Jeden z naukowców, astronom wyjaśnił dzieciom, że Jeśli ktoś pali światło wtedy, kiedy nie jest potrzebne albo używa zbyt mocnego światła – zanieczyszcza niebo W dużych polskich miastach niebo jest 80 razy jaśniejsze niż w Bieszczadach . W mieście widać w najlepszym przypadku zaledwie 200 gwiazd, a np. w Bieszczadach około 7 tysięcy.

Oczywiście wspomnieliśmy również o tym, że Kleszczów jest miejscowością, w której dba się o ekologię, mimo tego, że jest dobrze oświetlony, nie zakłóca to naturalnego światła gwiazd, bo kleszczowskie lampy są odpowiednie skierowane na dół.

Jury konkursu doceniło nasze starania i wyróżniło nasz zespół przyznając mu III miejsce w festiwalu. Cieszymy się z sukcesu i obiecujemy, że za rok wrócimy na bełchatowską scenę z jakimś nowym, ekologicznym pomysłem.


W imieniu uczestników koła teatralnego,
a także w imieniu własnym
Renata Frach