Konspekt do zajęć zintegrowanych z edukacji środowiskowo-technicznej

przeprowadzonych w dniu 12.03.2008r. przez p. Krystynę Bujacz.
(dwugodzinne zajęcia otwarte)

 

Temat zajęć: Przypomnienie wiadomości o elementach pogody. Wykonanie przyrządów do obserwatorium meteorologicznego według podanej instrukcji.

 

Cel ogólny: Uczeń zna elementy pogody, potrafi dokonywać obserwacji na wykonanych przyrządach i umie zapisywać obserwacje symbolami.

 

Cele operacyjne

Uczeń:

1.      Umie rozwiązać przeczytaną zagadkę. kat. C p. P

2.      Zna przysłowia o wiośnie. kat. A p. P

3.      Interpretuje zagadkę. kat. B p. P

4.      Wie jakie elementy składają się na pogodę. kat. A p. P

5.      Potrafi przeczytać ze zrozumieniem instrukcję. kat. B p. P

6.      Potrafi wykonać zadanie (przyrząd) według instrukcji kat. C p. P

7.      Potrafi ciąć plastik nożem. kat. C p. P

8.      Wykonuje otwór w butelce gwoździem. kat. C p. P

9.      Czyta tekst ze zrozumieniem. kat. B p. P

10.  Dokonuje cięcia kartonu nożyczkami wzdłuż narysowanej linii. kat. C p. P

11.  Potrafi zamocować różne materiały (słomka, gwóźdź, karton) według instrukcji. kat. C p. P

12.  Zna kierunki świata i oznacza je skrótami. kat. C p. P

13.  Potrafi ustawić przyrząd (wskaźnik kierunku wiatru) zgodnie z kierunkami świata. kat. D p. P

14.  Rysuje tabele według podanej instrukcji. kat. C p. P

15.  Dokonuje pomiaru siły wiatru licząc ilość obrotów wiatraczka na minutę. kat. C p. P

16.  Dokonuje zapisu pomiarów w tabeli. kat. C p. P

 

Metody i formy pracy:

Praca w grupach zróżnicowana, metoda praktycznego działania, elementy metody słownej – wyjaśnienie, pokaz, mini-wycieczka w okolice szkoły.

 

Pomoce dydaktyczne:

Termometr zaokienny, przezroczysta plastikowa butelka z płaskim dnem, 2 białe plastikowe butelki (np. po płynie do mycia naczyń), ostry nóż, 4 jednakowe małe kubeczki plastikowe, wykałaczki do szaszłyków (1 długa i 4 krótsze), duży korek, 2 słomki, 2 gwoździe, kwadratowa podstawka korkowa (20cm na 20cm) lub gruby karton o podanych wymiarach, kartonik o wymiarach 12 na 8 cm, zegarek z sekundnikiem, instrukcje według których każda z grup wykona swoją pracę, sznurek, kartka z bloku rysunkowego, mazak, przybory do pisania, podręcznik i ćwiczenia do czytania, 2 rysunki pomocnicze przyrządów do wykonania (wiatromierz i wskaźnik kierunku wiatru).

 

Tok zajęć:

1.      Nawiązanie do tematu zajęć – rozwiązywanie zagadek (ćw. 1 s. 3 cz. 5 „Świat wokół nas”)

Odnalezienie przysłowia „W marcu jak w garncu” (podręcznik s. 54)

2.      Zapoznanie z wierszem „W marcu jak w garncu”

 

Część zasadnicza

3.      Omówienie treści wiersza „W marcu jak w garncu”.

Interpretacja przysłowia „W marcu jak w garncu”.

4.      Zaproponowanie przez nauczyciela sprawdzenia, czy rzeczywiści marcowa pogoda jest zmienna.

5.      Przypomnienie elementów pogody (zachmurzenie, opady, temperatura, kierunek i siła wiatru)

6.      Omówienie sposobu zapisywania elementów pogody symbolami.

7.      Wykonanie przyrządów potrzebnych do obserwacji pogody

·         Podział uczniów na 4 zespoły:

- Pierwsza grupa wykonuje deszczomierz i tabelkę do zapisu wyników pomiarów obserwacji.

- Grupa druga – wiatromierz

- Grupa trzecia – termometr

- Grupa czwarta – wskaźnik kierunku wiatru

·         Rozdanie uczniom (poszczególnym grupom) instrukcji:

- Grupa pierwsza: deszczomierz

§         Ostrożnie odciąć górną część przezroczystej, plastikowej butelki

§         Włożyć górną część butelki w dolną, szyjką do dołu

§         Ustawić butelkę na dworze i obstawić ją cegłami aby wiatr jej nie wywrócił

Uwaga! Każdego dnia uczniowie z tej grupy mierzą linijka poziom wody w butelce i wyniki zapisują w tabeli.

 

 

Data

Zachmurzenie

Opady deszczu [mm]

Temperatura [C]

Prędkość wiatru [ilość okrążeń w ciągu 1 min]

Kierunek wiatru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Grupa druga: wiatromierz

§         Ostrożnie odciąć czubek dozownika plastikowej butelki po płynie do mycia naczyń, zrobić niewielki otwór w dnie butelki

§         Ostry koniec dłuższego patyczka wetknąć pionowo w korek

§         Krótsze patyczki wetknąć w bok korka

§         Jeden z plastikowych kubeczków ozdobić kolorowym papierem samoprzylepnym

§         Na drugi koniec każdego z patyczków nadziać plastikowy kubek

§         Długi patyczek wetknąć do butelki

§         Odczytywać siłę wiatru, trzymając urządzenie w dłoni i licząc ile obrotów na 1 min wykona ozdobiony kubek

Uwaga! Nauczyciel informuje uczniów że do pomiarów będą potrzebne 2 osoby oraz zegarek.

 

- Grupa trzecia: termometr

§         Odciąć dno i szyjkę białej, plastikowej butelki (musi być ona tak długa by zakryła termometr)

§         Włożyć do środka termometr zaokienny

§         Przymocować butelkę na dworze w miejscu osłoniętym od wiatru i słońca

§         Uwaga! Uczniowie zapisują w tabelce pomiary w stopniach Celsjusza

 

- Grupa czwarta: wskaźnik kierunku wiatru

§         Z jednej strony kartonika wyciąć trójkąt o równych bokach

§         Przykleić trójkąt do jednego końca słomki, a pozostałą część kartonika – do drugiego końca.

§         Włożyć gwóźdź w środek słomki

§         Na podstawce korkowej zaznaczyć kierunki (płn., płd., wsch., zach.)

§         Wbić drugi gwóźdź od spodu podstawki (w środek)

§         Nasadzić wolną słomkę na gwóźdź sterczący z podstawki, a słomkę ze wskazówką wbić w jej drugi koniec

§         Ustawić wiatrak na dworze w taki sposób, aby strony świata wypisane na podstawce zgadzały się ze wskazówkami kompasu lub słońca

Uwaga! Strzałka wskazuje kierunek z którego wieje wiatr. Uczniowie do tabelki wpisują nazwę kierunku wiatru.

 

8.      Zainstalowanie wykonanych przyrządów za oknem i znalezienie miejsca do obserwacji w okolicach szkoły (dla wiatromierza i wskaźnika kierunku wiatru)

 

Podsumowanie zajęć połączone z oceną wykonanych przyrządów