Konspekt do zajęć zintegrowanych z edukacji muzycznej

przeprowadzonych w dniu 26.02.2008r. przez p. Krystynę Bujacz.
(zajęcia otwarte)

 

Temat zajęć: Utrwalenie piosenki pt. ”Pingwin”. Ćwiczenia rytmiczne.

 

Cel ogólny: Uczeń zna piosenkę pod tytułem „Pingwin” i potrafi ją zinterpretować ruchowo.

 

Cele operacyjne

Uczeń:

1.      Zna słowa piosenki kat. A p. P

2.      Rozumie jej treść kat. B p. P

3.      Rozumie pojęcie metrum kat. B p. P

4.      Wie jak zapisuje się ćwierćnutę, ósemkę i półnutę na pięciolinii kat. A p. P

5.      Rozumie ile ósemek składa się na ćwierćnutę kat. B p. PP

6.      Wie ile ćwierćnut składa się na półnutę kat. A p. P

7.      Potrafi wyklaskać rytm na 2/4 kat. C p. P

8.      Wie jak taktuje się na dwa kat. A p. P

9.      Potrafi taktować na dwa kat. C p. P

10.  Potrafi zinterpretować takt na 2/4 ruchowo kat. C p. P

11.  Potrafi zinterpretować piosenkę ruchowo kat. D p. P

12.  Próbuje zaśpiewać piosenkę z akompaniamentem perkusyjnym kat. D p. PP

13.  Umie pisać klucz wiolinowy kat. C p. P

14.  Zna nazwy solmizacyjne gamy kat. A p. P

15.  Potrafi zaśpiewać gamę kat. C p. P

 

Metody i formy pracy:

Praca indywidualna, zbiorowa, praca zróżnicowana, metoda słowna, interpretacja ruchowo- zabawowa, metoda praktycznego działania (interpretacja piosenki z wyklaskiwaniem i liczeniem), praca z tekstem – karty pracy

 

Pomoce dydaktyczne:

Podręczniki, kartki z zapisem nutowym piosenki, tablica, karty pracy, instrumenty perkusyjne wykonane przez dzieci, instrumenty perkusyjne (tamburyn, grzechotki, bębenek, talerze)

 

Tok zajęć:

1.      Nawiązanie do tematu zajęć – przypomnienie pierwszej zwrotki piosenki pt. „Pingwin”

2.      Omówienie treści:

·         Po czym poznamy pingwina?

·         Do czego autor go porównał?

·         Co on umie robić od najmłodszych dni?

·         Dlaczego pingwin nie marznie w wodzie?

3.      Zapoznanie z drugą zwrotką piosenki

·         Głośne przeczytanie i omówienie treści

·         Jakie jest morze?

·         Dlaczego morze nie jest groźne dla pingwina?

4.      Nauka zwrotki na pamięć

5.      Omówienie metrum na 2/4

6.      Omówienie wartości nut (wyklaskiwanie wartości nut z liczeniem 1 i 2 i

7.      Interpretacja ruchowa piosenki

8.      Śpiewanie piosenki przy akompaniamencie perkusyjnym

9.      Utrwalenie pisania klucza wiolinowego

10.  Utrwalenie znajomości gamy na pięciolinii

11.  Utrwalenie znajomości metrum i wartości nut