CZYTALIŚMY Z BRONISŁAWEM KOMOROWSKIM TRYLOGIĘ SIENKIEWICZA


Szanowni Państwo,
Drodzy Rodacy!

Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. Odkrywaliśmy piękno, ale też ciętość Fredrowskiego języka, mądrość i aktualność jego diagnoz.

W tym roku, 6 września, pragnę zaprosić Państwa do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.

„Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze.

Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.

Wszystkich Państwa zachęcam do uczestniczenia w Narodowym Czytaniu.









Odpowiadając na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego, uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu. 6 września 2014 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kleszczowie przeczytane zostały poszczególne części Trylogii Sienkiewicza. Uczniowie z Gimnazjum im. Władysława Reymonta w Kleszczowie przeczytali fragmenty Ogniem i mieczem, nasi przedstawiciele próbowali odtworzyć klimat i język Potopu, a uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku zaprezentowali fragmenty Pana Wołodyjowskiego.

Kinga Karasińska (z klasy VI b) przybliżyła historię rodu Billewiczów. Zaczęła …
Był na Żmudzi ród możny Billewiczów, od Mendoga się wywodzący, wielce skoligacony i w całym Rosieńskiem nad wszystkie inne szanowany. Do urzędów wielkich nigdy Billewiczowie nie doszli, co najwięcej powiatowe piastując, ale na polu Marsa niepożyte krajowi oddali usługi, za które różnymi czasy hojnie bywali nagradzani…

Oliwia Ciesielska w barwnym przekazie opisała czas i miejsce akcji…
Przyszedł nowy rok 1655. Styczeń był mroźny, ale suchy ; zima tęga przykryła Żmudź świętą grubym na łokieć, białym kożuchem; lasy gięły się i łamały pod obfitą okiścią, śnieg olśniewał oczy w dzień przy słońcu, a w nocy przy księżycu migotały jakoby iskry niknące po stężałej od mrozu powierzchni; zwierz zbliżał się do mieszkań ludzkich, a ubogie, szare ptactwo pukało dziobem do szyb szedzią i śnieżnymi kwiatami okrytych…

Filip Anszperger nakreślił tło pewnej historii miłosnej. Otóż Aleksandra Billewiczówna (rolę Oleńki przeczytała Julia Płomińska) zapisana została w testamencie Andrzejowi Kmicicowi (partie dialogowe przypisane tej postaci przeczytał Kacper Kęsy). Młodzi ludzie zakochują się w sobie… On – butny, pewny siebie, zawadiaka, „waćpan gorączka”, hulaka… I ona – ciepła, wrażliwa i mądra dziewczyna… Nasi uczniowie przeczytali fragment, w którym Oleńka ukrywa Kmicica przed rozjuszoną i pragnącą go zabić szlachtą… Uczucie miłości i nienawiści miesza się w sercu bohaterki… Najpierw ratuje go przed niebezpieczeństwem, a potem przeklina…

Aleksandra Billewiczówna : Nie ma już nikogo ! Wychodź waść !
Pan Kmicic wytoczył się z izby jak pijany.
- Oleńka ! … - zaczął.
Ona wstrząsnęła rozpuszczonymi włosami, które pokrywały niby płaszczem jej plecy.
- Nie chce cię widzieć, znać ! Bierz konia i uchodź stąd! …
- Oleńka ! – jęknął Kmicic wyciągając ręce.
- Krew na waćpana ręku jako na Kainowym ! – krzyknęła odskakując jakby na widok węża. – Precz, na wieki ! …

Myślę, że spotkanie z Sienkiewiczem było dla naszej młodzieży ciekawym doświadczeniem. Przed przystąpieniem do czytania uczniowie zostali zapoznani przede wszystkim z wymową historyczną powieści, co pozwoliło im świadomie interpretować poszczególne fragmenty.

Dziękujemy za zaproszenie i już dziś obiecujemy, że za rok też przyłączymy się do Narodowego Czytania …
 


Renata Frach
Koordynator akcji Cała Polska czyta dzieciom