Sprawozdanie ze spektakli profilaktycznych



W dniu 17 kwietnia 2013 roku z inicjatywy pedagoga szkolnego przy współpracy z Gminną Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych odbyły się w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie przedstawienia profilaktyczne. Spektakle odbyły się w dwóch grupach ( dla klas I-III i IV-VI) i prowadzone były przez artystów z teatru KURTYNA z Krakowa.

Uczniowie klas I-III mogli obejrzeć przedstawienie pt. „ Weronika w wielkim mieście”. W spektaklu przypomniane zostały uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa, jakimi powinno kierować się dziecko w czasie samotnego pobytu w domu, na podwórku, podczas okazjonalnych wyjść ze społecznością szkolną na wycieczki, do kina, czy na plac zabaw. W trakcie inscenizowanej zabawy poruszone zostają sposoby komunikacji z instytucjami, które mogą udzielić pomocy dziecku znajdującemu się w nagłej potrzebie i niebezpieczeństwie. Podczas przedstawienia młoda widownia miała możliwość konfrontacji swojej wiedzy na temat sposobów zasięgania pomocy i radzenia sobie w realnych, choć tylko teatralnych warunkach. Młodzi widzowie uczestnicząc w dynamicznym o obfitującym w nieoczekiwane zwroty akcji spektaklu, mogli dowiedzieć się jak może sobie poradzić dziecko postawione w trudnej sytuacji oraz jak ochronić się przed zagrożeniami ze strony złych ludzi. Uczniowie w przystępny sposób ( wesołe tematyczne piosenki, zabawne i pełne humoru dialogi, interaktywny kontakt wykonawców z widzami) poznali oraz utrwalili sobie niezbędne zasady, jakimi powinno kierować się dziecko będące w domu i poza nim- w sytuacjach kontaktu z osobami niebędącymi jego rodzicami, nauczycielami i naturalnymi opiekunami.

Spektakl „ Życie nie po to jest by…” przeznaczony był dla uczniów klas IV-VI. Przedstawione w nim zostały relacje występujące pomiędzy młodymi ludźmi, ich spojrzenie na życie i otaczający świat. Bezwzględną, nie rzadko brutalną codzienność, nudę i brak alternatywy na monotonne spędzanie czasu pod blokiem. Sięganie po papierosy i alkohol, które stają się sposobem na „dobrą” zabawę i zabicie czasu. Przedstawienie uczy jak w asertywny sposób mówić o swoich zainteresowaniach i wyznawanych wartościach, jak stanowczo i bez kompleksów odmawiać tego, czego nie chcemy robić. w przedstawieniu zwrócono również uwagę na to, że nie warto udawać kogoś, kim się nie jest.

Obydwa spektakle charakteryzowała doskonała gra aktorska, dynamizm. Zainteresowana widownia czynnie uczestniczyła w przedstawieniach.