Z Renatą Piątkowska o heroizmie
Ireny Sendlerowej


W czwartek 23 kwietnia 2015 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską. Pisarce towarzyszyła p. Malwina Kożurno, która pełniła rolę lektora. Pani Renata jest autorką książek dla dzieci. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas szóstych.

Podczas spotkania zwróciła uwagę na książkę Wszystkie moje mamy. Bohaterem tego utworu jest Szymon, którego życie ocaliła Irena Sendlerowa. Temat spotkania był trudny, oscylował wokół następujących pojęć : wojna, holocaust, śmierć, bohaterstwo, cierpienie. Pani Renacie Piątkowskiej bardzo zależało na tym, by opowiedzieć naszym uczniom o niezwykłej postawie pani Ireny, działającej w czasach wojny pod pseudonimem siostra Jolanta. Ta kobieta, wielokrotnie kładąc na szali własne życie, uratowała 2500 żydowskich dzieci od pewnej śmierci w warszawskim getcie.

Wspomniany już Szymon – żydowskie dziecko miał aż 5 mam. Prawdziwą mamę zostawił za murami getta, nie udało się jej ocalić. Kolejne mamy to były kobiety, które przyjmowały go do swojej rodziny i traktowały jak własne dziecko. Oczywiście chłopcu zmieniano tożsamość : z Szymona Baumana stał się Stanisławem Kalinowskim. U drugiej mamy było mu całkiem dobrze, nie brakowało mu jedzenia. Niestety, pewnego razu, a miało to miejsce w jednym z osiedlowych sklepów, stojąc z mamą w długiej kolejce, powiedział głośno, że kiedyś nosił gwiazdę na ramieniu… Takie wyznanie mogło sprawić, że cała rodzina mogłaby zginąć z rąk Niemców… Mamę i rodzinę należało zmienić.. Zachęcam do poznania historii Szymona, historii życia w warszawskim getcie, dramatu wielu żydowskich, ale także i polskich rodzin.
Nasi uczniowie zrozumieli, że temat spotkania jest poważny. Do końca spotkania zachowali należą postawę : w ciszy wysłuchali wykładu pisarki, na ich twarzach gościło zatroskanie i zamyślenie. Myślę, że możemy podejmować z naszymi uczniami już takie trudne rozmowy, bo jak się okazało, nie tylko potrafią, ale przede wszystkim chcą poznawać tzw. „gorzką prawdę”.

Dziękujemy p. Renacie Piątkowskiej, pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej za zorganizowanie tak ciekawego spotkania.
 

 

Renata Frach