Sprawozdanie z wycieczki klas czwartych „Szlakiem Piastowskim”


Wycieczka klas czwartych do Gniezna, "Szlakiem Piastowskim", odbyła się 7 maja 2015 r. Celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Początków Państwa Polskiego, zobaczenie wnętrza Katedry Gnieźnieńskiej oraz pobyt w Biskupinie.

Wyjazd nastąpił około godz. 7.40, po rozdaniu prowiantu przygotowanego przez pracowników szkolnej kuchni oraz sprawdzeniu listy obecności. Podróż mijała w serdecznej atmosferze, umilanej konkursami przez kierującą wycieczką panią Karolinę Wojciechowską, która reprezentowała organizatora wyprawy, firmę FunTour.
Na miejsce pierwszego punktu podróży- Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie grupa dotarła około godz. 12.30 . Tam uczniowie pod opieką kierownika wycieczki, Katarzyny Skurkiewicz oraz opiekunów: Ewy Gajewskiej, Agnieszki Kuśmierek, Beaty Stankiewicz i Anny Tatara rozpoczęli wędrówkę "szlakiem Piastów". W muzeum uczniowie zwiedzali wystawę "Początki państwa polskiego", na którą składała się projekcja filmów w technologii 3D oraz wystawa eksponatów. Można było zobaczyć m.in. rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z pocz. XI w., detale architektoniczne z XI-wiecznej katedry gnieźnieńskiej, zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów, pochodzące z Gniezna i okolic, regalia królewskie, księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów, insygnia władzy biskupiej.

Następnie wszyscy pojechali na posiłek- dwudaniowy obiad przygotowany w Hotelu Pietrak. Po nim wycieczka spacerkiem udała się do Katedry Gnieźnieńskiej, gdzie podzielona na dwie grupy zwiedzała wnętrze świątyni: konfesję z relikwiami św. Wojciecha, płytę nagrobną prymasa Zbigniewa Oleśnickiego autorstwa Wita Stwosza, pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego (prymasa tysiąclecia) z 1982 roku oraz Drzwi Gnieźnieńskie. Po zejściu ze Wzgórza Lecha uczniowie dokonali zakupu pamiątek, po czym autokarem udali się do Biskupina.
W Muzeum Archeologicznym wycieczkowicze spędzili około 2 godzin. Zobaczyli rekonstrukcję osady pochodzącej z VIII w. p.n.e.: wał obronny, falochron, bramy, ulice i budynki mieszkalne, a także odtworzone wnętrze chaty, przedmioty codziennego użytku i narzędzia, którymi posługiwali się ówcześni mieszkańcy grodu. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało ich życie codzienne, obyczaje i jakie były ich wierzenia.

Dodatkową atrakcją dla dzieci okazała sie Kwatera Archeologii Doświadczalnej, w której hoduje się zwierzęta takie jak: owce wrzosówki, kozy, bydło pierwotne czerwone, rasy polskiej nizinnej i koniki polskie.
Podróż „Szlakiem Piastowskim” zakończyła się późnym popołudniem drobnymi zakupami w biskupińskich sklepikach. W drodze powrotnej do Kleszczowa zatrzymano się na posiłek w restauracji McDonald's.
To był dzień pełen wrażeń. Uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć miejsc, o których słyszeli na lekcjach historii, spędzić miło czas z uczniami równoległej klasy oraz swoimi wychowawcami, a także uczyć się być odpowiedzialnym za siebie i innych w nowych, nieznanych miejscach.

 

Katarzyna Skurkiewicz