Pamiętacie…

Dzień Polskiej Niezapominajki  obchodzimy 15 maja. Został on wymyślony przez redaktora radiowej „Jedynki”  Andrzeja Zalewskiego, który prowadził w radiu swój program „Ekoradio”

Pierwszy raz obchodziliśmy to święto w roku 2002, czyli łatwo obliczyć, że w  tym roku jest obchodzone 19-y raz.

W tym dniu przypominamy sobie jak piękną mamy przyrodę w naszym kraju,     przypominamy o potrzebie jej ochrony.

Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji oraz lokalnych tradycji.  Przypomina też o konieczności dbania o przyrodę, szanowania jej kurczących się zasobów.

W dosłownym tłumaczeniu niezapominajka, to z języka greckiego „mysie uszko”. W Polsce często nazywana jest niezabudką. To kwiat, który najczęściej kojarzymy z dzieciństwem, sielskimi widokami i bieganiem po łące. Należy do roślin ogórecznikowatych, łatwych w uprawie, nie wymagających czasochłonnej pielęgnacji.  Część z nas może również pamiętać wiersz Marii Konopnickiej pt. „Niezapominajki”, rozpoczynający się słowami „Niezapominajki, to są kwiatki z bajki!”.

 Pod linkiem, który publikujemy niżej znajduje się częściowo rozwiązany rebus o święcie niezapominajki. Dalsza część należy do was. Zapraszamy do zabawy

Komentarze są wyłączone.