Akcja Sprzątanie Świata 2019

Tegoroczna kampania Sprzątanie Świata 2019 koordynowana przez Fundację Nasza Ziemia przebiegła pod hasłem „NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY!”. W związku z przeprowadzaną w naszej szkole akcją, 24 września odbyły się liczne wydarzenia promujące wśród społeczności szkolnej zachowania proekologiczne.

Uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w warsztatach ekologicznych – „Segregacja i recykling”prowadzonych przez panią Dagmarę Boryca. Podczas zajęć młodzież uzyskała odpowiedź na kilka istotnych pytań związanych z tematem warsztatów, to jest m.in.:

– Jak należy segregować odpady i w jakim celu?,
– Czym jest recykling?,
– Jak długo żyją śmieci?,
– Jakie są prawidłowe zachowania konsumenckie?,
– Jak skutecznie ograniczyć nadmiar plastiku?
– Jak korzystać ze zgniatarki?,
oraz czym są odpady niebezpieczne?.

Uczniowie klas IV-VI spędzili ten dzień aktywnie i w sposób typowy dla obchodów międzynarodowej kampanii Sprzątania Świata. Wspólnie z opiekunami zbierali napotkane w wyznaczonych miejscach śmieci, przyczyniając się do upiększenia naszej małej Ojczyzny.

Dla najmłodszych uczniów (klasy I-III) szkoła przewidziała konkurs plastyczno-techniczny „Szanuję, nie marnuję, wykorzystuję ponownie”, którego celem było ponowne wykorzystanie śmieci, zużytych przedmiotów i stworzenie, innej rzeczy o nowym, praktycznym zastosowaniu.

Uczniowie stanęli na wysokości zadania, ich prace były twórcze, starannie wykonane i często zaskakujące. Komisja konkursowa w składzie pani Katarzyna Syrówka, pani Ilona Kuśmierek oraz pani Barbara Najmrodzka, stanęła przed trudnym zadaniem wyłonienia laureatów.

Wyróżniające prace wykonali:

I miejsce – Zięba Oskar klasa Ia
II miejsce – Julian Milczarek klasa Ib i Nadia Perońska klasaIIIb
III miejsce – Nadia Ołubek klasa IIIc

W ramach obchodów kampanii Sprzątanie Świata, nasza szkoła postanowiła zawalczyć z nadmiarem plastikowych reklamówek sprzedawanych w sklepach, tak aby zaoszczędzić pieniądze i nie degradować naszej planety. Uczniowie klas IV-VIII otrzymali bawełniane torby, które posłużą im podczas robienia zakupów, przyczyniając się do zmniejszenia ich plastikowych odpowiedników. Inicjatywę tę, w całości sfinansowała Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów, dlatego w imieniu Pani Dyrektor i całej społeczności szkolnej jesteśmy ogromnie wdzięczni za okazane wsparcie.

Wszystkie formy, jakie zaproponowała szkoła do obchodów akcji Sprzątanie Świata edycja 2019, miały wspólny cel, jakim były: ochrona środowiska, troska o przyszłe pokolenia i edukacja uczniów w tym zakresie. Mamy nadzieję, że podjęte działania proekologiczne skutecznie przyczynią się do ochrony naszej planety.

Komentarze są wyłączone.