Akcja “Żonkile”

19 kwietnia dołączyliśmy do12. edycji akcji ,,Żonkile”. Szkoła  kolejny raz uczestniczyła w tym wspaniałym, ogólnopolskim wydarzeniu. W tegorocznym przedsięwzięciu wzięło udział ponad siedem tysięcy szkół, bibliotek i instytucji kultury.

Podczas lekcji języka polskiego uczniowie klasy 5c uczcili obchody 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, korzystając z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Piątoklasiści obejrzeli film na podstawie opowiadania “Było-nie ma-jest” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego oraz Kariny Paciorkowskiej. Animacja opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką Krysią odbywamy podróż po miejscach, czasach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać.

Skorzystaliśmy także z przygotowanego opowiadania w formie słuchowiska “Szuflada” Zuzanny Orlińskiej. To historia Bronka, chłopca zmuszonego przeprowadzić się ze swojego mieszkania na ulicy Złotej i zamieszkać z całą rodziną na ulicy Gęsiej, na której wszystko jest obce i inne. Przybliża czytelnikom i czytelniczkom temat zmiany, dyskomfortu, który za sobą niesie i tęsknoty.

Na zakończenie lekcji każdy z uczniów wykonał dla siebie symboliczny kwiat żonkila, będący symbolem zbiorowej pamięci.

Wspólnie udowodniliśmy, że Łączy Nas Pamięć!

Pragniemy podziękować organizatorom za współpracę i możliwość uczestnictwa.

Aleksandra Gorzelak-Dylak