Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?… czyli żywa lekcja języka polskiego

4 listopada – w ponury, jesienny dzień, sprzyjający zadumie i refleksji nad Świętem Zmarłych, została przeprowadzona „żywa” lekcja języka polskiego. Podczas tego „spotkania z literaturą” młodzież głośno czytała II część „Dziadów” Adama Mickiewicza. Reżyserkami lekcji były panie: Renata Frach, Agnieszka Kuśmierek oraz Anna Życińska.

Głośne czytanie dramatu zostało wzbogacone o elementy typowe dla teatralnej inscenizacji. Były odpowiednio dobrane stroje i charakteryzacja, a sala, w której zebrali się wszyscy uczniowie, nabrała klimatu cmentarnej kaplicy. Panował klimat grozy i tajemniczości, który dodatkowo potęgowany był wołaniem chóru: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie? W przedstawieniu wystąpili uczniowie klas ósmych. Odbiorcami tego spektaklu byli uczniowie klas siódmych i ósmych. Dekoracja przygotowana przez p. Barbarę Najmrodzką pogłębiała nasze doznania związane z treścią lektury.

Takie nietypowe, ale ciekawe spotkania z literaturą doskonale wpisują się w realizację założeń innowacji „Przez sztukę do słowa”. Uczniowie wtedy uczą się najefektywniej, kiedy „doświadczają dzieła”. Z całą pewnością to spotkanie z literaturą można zaliczyć do udanych, czyli takich, które zapadają głęboko w pamięć. I dobrze, bo na egzaminie ósmoklasisty znajomość tego tekstu będzie potrzebna.