CODE WEEK 2023

EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Nasza szkoła już od kilku lat przyłącza się do tego programu. W tym roku nauczyciele klas I-III, nauczyciele informatyki oraz wychowawcy świetlicowi podjęli liczne aktywności w tym zakresie. A wszystko pod hasłem KodujeMY razem!

Podczas edukacji informatycznej uczniowie klas I realizowali szereg zadań: rozkodowywali obrazki, rozwiązywali łamigłówki, układali na macie obrazki zgodnie z instrukcją, grali w domino i warcaby.

Klasa IIIa brała udział w trzech wydarzeniach związanych z Europejskim Tygodniem Kodowania Code Week 2023. W dniu 11.10 odbyły się pierwsze zajęcia pod hasłem „KodujMy razem!”. Wydarzenie to zostało dołączone do naszego szkolnego przedsięwzięcia.

W dniu 12.10 uczniowie wykonywali zadania w ramach współpracy z CRE w Piotrkowie Trybunalskim. Tematem przewodnim wydarzenia były pojęcia związane z kodowaniem.

Ostatnie wydarzenie miało miejsce 19.10. Uczniowie w tym dniu wykonywali zadania związane udziałem w programie Uczymy Dzieci Programować. Tematem było kodowanie na macie.

Klasa zaangażowała się we wszystkie powierzone jej zadania. Uczniowie chętnie w nich uczestniczyli. Już od kilku lat systematycznie przystępują do Europejskiego Tygodnia Kodowania. Po każdym wydarzeniu uczniowie otrzymali certyfikaty.

Uczniowie klasy IIIc szyfrowali metodą zero jedynkową. Podczas tych zajęć wykazali się bardzo dużym zainteresowaniem, ale przede wszystkim swoją kreatywnością podczas tworzenia własnych rysunków, które następnie szyfrowali właśnie tą metodą.

Uczniowie klas IV uczestniczyli w tygodniu kodowania w ramach lekcji informatyki. Uczniowie kodowali z Minecraftem na stronie code.org. Zadanie polegało na tworzeniu i modyfikowaniu komend i skryptów, które są używane do sterowania elementami gry takimi jak bloki, przedmioty i moby.

Uczniowie klas siódmych podczas lekcji informatyki, poznawali zasady tworzenia strony internetowej w języku HTML. Stworzyli też swoją pierwszą stronę internetową o tematyce dotyczącej sztucznej inteligencji.

Uczniowie z klasy IIIa uczestniczący w kółku matematycznym wykonywali zadania matematyczne z elementami kodowania. Grali też w gry planszowe, które doskonaliły umiejętność logicznego myślenia.

Również podczas zajęć świetlicowych uczniowie zmierzyli się z różnymi zadaniami związanymi z kodowaniem. Kodowali na papierze: Grzybobranie, Dynia-Królowa Jesieni oraz pracowali z wykorzystaniem platformy Code Monkey i grając w kulkową grę Rami Code.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym nauczycielom za współpracę, a uczniom za ogromne zaangażowanie.

koordynator szkolnego Code Week 2023
Justyna Klimczyk