Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

W dniach 4-8 lutego 2019r. obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu 2019, to już jedenasta edycja tej imprezy na terenie naszej szkoły. Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku odbył się 5 lutego pod hasłem „Działajmy razem!”

Przez hasło „Działajmy razem!”, organizatorzy zwracają szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów, decydentów, dostawców treści i usług internetowych w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online. Podkreślają, iż przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienie, czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób.

W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy szereg działań, mających na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w Sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych.

Podjęte działania:

We wszystkich klasach w ramach zajęć informatyki lub koła informatycznego przeprowadzone zostały zajęcia o tematyce dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Podczas tych zajęć powstało wiele ciekawych prac: komiksy, memy, animacje w Scratch-u, chmury wyrazowe.

Wychowawcy wszystkich klas podczas zajęć edukacji komputerowej (klasy I-III) lub godzin wychowawczych przeprowadzili pogadanki o tematyce dotyczącej aktywności uczniów na portalach społecznościowych oraz zagrożeń związanych z zamieszczaniem na profilach informacji oraz zdjęć, a także anonimowości w Sieci.

Ponadto zaprosiliśmy uczniów do wzięcia udziału w konkursach:

  •  dla klas I-IV na plakat pt. „Uczeń bezpieczny w Sieci”
  • dla klas IV-VIII na pracę plastyczną lub zdjęcie „Jak spędzam czas wolny w Sieci”

Oto wyniki:

Klasy I-IV

  • I miejsce – Nikola Zawodzińska, kl. IVb
  • II miejsce – Zosia Kuc, kl. IVd
  • III miejsce – Marta Gorząd, kl. IIc

Klasy V-VIII

  • I miejsce – Aleksandra Retkiewicz, kl. Vd i Maria Najmrodzka, kl. VIIb
  • II miejsce – Oskar Rybarczyk, kl. Vc
  • III miejsce – Marta Kuc, kl. VIIa
  • Wyróżnienie – Bartosz Cieslak, kl. Vd

W dniu 1.02.2019 roku w ramach szerokiej działalności profilaktycznej szkoły mającej na celu zapobieganie sytuacji zagrażających prawidłowemu rozwojowi uczniów oraz eliminowanie zagrożeń odbył się spektakl profilaktyczny dla uczniów klas I- III i IV- VI. Widowisko nosiło tytuł „Zaplatani w sieci” i zrealizowane było przez Grupę T z Torunia.

W spektaklu poruszono problem cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Ukazano także, w jaki sposób korzystać ze smartfonów i tabletów, żeby nie wpaść w sieć uzależnienia poprzez „oprowadzenie” widza po zasadach internetowego savoir- vivre`u. 

 W spektaklu pokazano również, jak w ciekawy sposób spędzać wolny czas, niekoniecznie przed szklanym ekranem telewizora czy monitora komputerowego.

To piękne, ale i zabawne przedstawienie dało dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych a zarazem było dla nich niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy   z aktorami. Cała gama oryginalnych bohaterów, wartka akcja i rozbrajający kunszt kabaretowy zagwarantowali niesamowite widowisko zarówno dla dziecięcego jak i dorosłego widza.
Za organizację przedsięwzięcia odpowiedzialna była Palińska Emilia – pedagog szkolny.

W klasach 7-8 odbyło się spotkanie z Kierownikiem Posterunku Policji w Kleszczowie panem Damianem Kucnerem – tematyka dotyczyła zagrożeń wynikających z nawiązywania przypadkowych znajomości w sieci, cyberprzemocy i innych  zagrożeń w sieci. Koordynatorkami spotkania był pedagog szkolny – p. Emilia Palińska i psycholog szkolny p. Agnieszka Jasek.

Uczniowie kleszczowskiego gimnazjum włączyli się w akcję obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole. Grupa ochotników pod opieką pani Magdaleny Szczęsnej przeprowadziła zajęcia w klasach trzecich. Tematyka była związana z bezpieczeństwem w sieci. Uczniowie przypomnieli sobie jakie zagrożenia mogą wynikać z niewłaściwego korzystania z internetu. Wspólnie ustalili jakimi zasadami należy się kierować aby uniknąć niebezpieczeństw.

Jako podsumowanie podjętych przez nas działań, uczniowie klas IV-VII mogli obejrzeć spektakl w wykonaniu uczniów klas V pt. „Ryzykowna gra”, który został wyróżniony (3 miejsce) podczas zeszłorocznego II Powiatowego Konkursu Spektakli Profilaktycznych „Rozsądni i bezpieczni”. 

Przedstawienie miało na celu ukazać problem uzależnienia od Internetu i gier komputerowych. Już od najmłodszych lat młody człowiek narażony jest na wiele pokus płynących ze strony świata wirtualnego. Drogie prezenty w postaci laptopów, telefonów, dostęp do Internetu, mediów społecznościowych, gier, powodują, że młodzież zatraca się w tym bezrefleksyjnie, traci zainteresowanie kontaktami w tak zwanym „realu”. Dziecko, które spędza czas w zaciszu pokoju, grając i przeglądając Internet nie ma ochoty spotykać się z rówieśnikami, nie potrafi się dobrze bawić w ich towarzystwie,  w domu często kłóci się z rodzicami, a w szkole ma problemy. Nie czuje się rozumiane i kochane. Przesłanie naszej sztuki jest bardzo aktualne i ważne dla wszystkich młodych osób, które łatwo mogą zagubić się w trudnym współczesnym świecie, jak i dla ich rodziców, którzy muszą być czujni i przede wszystkim znaleźć czas dla  swoich dzieci. Grupę młodych aktorów do tego występu przygotowały p. Agnieszka Gos- Stacherska, p.  Ewa Michalczyk i p. Katarzyna Jabłońska.

Komentarze są wyłączone.