Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

Jak co roku – od wielu lat – podejmujemy w lutym szczególnie zintensyfikowane działania, mające na celu przypomnienie uczniom o ważnych kwestiach dotyczących bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych.

Wielu nauczycieli-wychowawców wraz z uczniami podjęło różnego rodzaju aktywności w ramach szkolnych obchodów DBI 2022. Nie przeszkodziło nam to, że część klas pracowała zdalnie – właśnie za pośrednictwem Internetu.

Klasa Ia i Ic

W dniu 04.02.2022r. w klasie 1a i 1c zostały zorganizowane zajęcia związane z Dniem Bezpiecznego Internetu.  Na początku uczniowie oglądali filmiki z serii Sieciaki.pl i odbyła się  w związku z tym pogadanka.  Potem utrwalali poznane zasady korzystania z zasobów internetowych, wykonywali w grupach plakaty i odgrywali scenki z uwzględnieniem bezpiecznych zasad korzystania z Internetu.

Uczniowie w czasie zajęć mieli możliwość zintegrować się, jak również utrwalić i poszerzyć swoją wiedze nt. bezpieczeństwa w sieci.

Renata Cieślak i Wioleta Kimel

Klasa 2b

W dniu 8 lutego 2022r., w klasie 2b ochodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. W ramach obchodów uczniowie obejrzeli filmiki dotyczące właściwych zachowań w Sieci, wykonali grupowe plakaty o tematyce związanej z bezpieczeństwem w Internecie oraz sporządzili indywidualne prace plastycznej o tej tematyce. Nie zabrakło notatki graficznej w zeszytach, w postaci wklejek przypominających kodeks, którego należy przestrzegać korzystając z Internetu. Dużo czasu poświęciliśmy także rozmowie porządkującej treści związane z Netykietą.

Wychowawca klasy 2b – Ewa Stawiak-Kołba

Klasa 3a

W klasie 3a odbyła się pogadanka na temat bezpiecznych zasad korzystania z Internetu. Uczniowie przygotowali prace plastyczne.

Klasa 3b

Podczas zajęć omówiliśmy najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Sieci. Zasady zostały powieszone w klasie na gazetce tematycznej. Ponadto dzieci wykonały kolorowanki. Wychowawczyni wydrukowała uczniom książeczki z łamigłówkami z Akademii NASK o “Pliku i Folderze”. Dzieci słuchały audiobooka z nagraniami Plika i Foldera o Internecie i zagrożeniach z nim związanych.

Klasa 3d

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w klasie III d odbyła się dyskusja na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Uczniowie obejrzeli filmiki z serii „Owce w sieci”, a także wykonali plakaty promujące bezpieczne zachowanie w sieci.

Klasa 4a

Klasa 4a realizuje projekt “Jak nie wpaść w Sieć?”, w ramach ogólnopolskiego projektu Edukacja Inspiracja, który został napisany przez wychowawcę – Justynę Klimczyk i nagrodzony grantem. Nasze aktywności rozpoczęliśmy w styczniu i trwać będą do czerwca. Zapraszamy Was wszystkich na bloga naszego projektu: https://jak-nie-wpasc-w-siec.blogspot.com/

Klasa 4b

Uczniowie klasy 4b, w ramach zajęć realizowanych w ogólnopolskim projekcie pod patronatem Uniwersytetu Dzieci, w piątek, 11.02.2022r. na zajęciach z wychowawcą, rozmawiali na temat internetu. Tematem zajęć było: Kiedy internet jest niebezpieczny?.

Przed zajęciami uczniowie mieli za zadanie wybrać swoją ulubioną postać z gry komputerowej bądź wirtualnego świata gier komputerowych.

W trakcie zajęć rozmawialiśmy na temat czasu wolnego, czasu przeznaczonego na naukę, sen, aktywność fizyczną, czas spędzony z rodziną oraz czas spędzony w internecie.

Celem tego pytania było uzmysłowienie dzieciom, jakie czynności pochłaniają najwięcej czasu, co odbywa się kosztem czego.

Następnie dzieci wskazywały plusy i minusy internetu oraz zagrożenia, które mogą wynikać z ich wiedzy lub osobistych doświadczeń.

Filmik, który wspólnie obejrzeliśmy wskazywał na symptomy uzależnienia od komputera.  

Dlatego konieczne było postawienie pytania, co robić, aby nauczyć się mądrego korzystania ze świata online.

Dzieci chętnie wypowiadały się na temat tego, co najbardziej podoba im się w internecie, jakich bohaterów najbardziej lubią, co jest możliwe w internecie, a niemożliwe byłoby w codziennym życiu.

Dzieciaki zdefiniowały wirtualny świat, znalazły wiele jego zalet, ale w dalszej części zajęć rozmawialiśmy o tym, że życie poza siecią też może być niezwykłe, chociaż to wymaga więcej wysiłku. Dlatego warto było zwrócić uwagę na pasje, zainteresowania i talenty, których w żaden sposób nie wolno zaniedbywać i traktować przedmiotowo.

Na koniec dzieciaki przedstawiły swoich superbohaterów, ale przede wszystkim pod kątem tego, czego warto się od nich uczyć. 

Klasa 5a

Kolaż zdjęć uczniów prezentujących zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Klasa 5b

Podczas zajęć z wychowawcą uczniowie klasy Vb rozmawiali na temat bezpiecznego korzystania z sieci. Zorganizowany został konkurs na najciekawsze hasło promujące mądre korzystanie z zasobów Internetu. Uczniowie wybierali pomiędzy następującymi propozycjami :

„Od komputera ciężko odejść cóż, ale na dworze jest pięknie, więc idź się bawić i to już”, „Korzystaj mądrze z internetu, a możesz się nauczyć wiele od niego”, „Internet to siła, Internet to moc, lecz pamiętaj to także samo zło, zabezpieczaj się hasłami
i antywirusami”,„Twoje imię i nazwisko nie musi znać w necie każde ludzisko !”„Programy antywirusowe nie wskoczą Ci na głowę, lecz pamiętaj, Drogi Kolego, uchronią Cię od wroga niejednego”. „W każdej witrynie internetowej stosuj inne hasło logowe”. „Nie siedź długo w internecie, bo to szkodzi zdrowiu, przecież wiecie”„Uważaj w internecie” „Internet to fajna rzecz, ale pamiętaj, że bezpieczeństwo najważniejsze jest!”

Obejrzeliśmy też film pt. „Wyraź siebie”, który pokazuje, jak można w pozytywny sposób wykorzystać sieć do wyrażenia siebie i przedstawienia swojej pasji. Internet to nie tylko zagrożenie, ale przede wszystkim wielkie możliwości. Mądre korzystanie z zasobów sieci może przynieść wiele korzyści : pozwala rozwijać pasje, poszerzać wiedzę, dzielić się doświadczeniem z innymi użytkownikami. Kiedy będziemy się kierowali zasadami dotyczącymi bezpiecznego korzystania z Internetu, będziemy czerpać same korzyści. Zofia Foksowicz przygotowała plakat (materiały przysyłali jej uczniowie klasy Vb) stanowiący podsumowanie naszych rozważań dotyczących mądrego korzystania z sieci.

efekty aktywności uczniów klasy 5b

Klasa 7a

Plakat przygotowany przez uczniów klasy 7a

Klasa 7c

Klasa 8c