Dzień Zdrowia

7.04.2019r. obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Światowy Dzień Zdrowia, to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. W związku z faktem, iż dbanie o zdrowie jest wpisane w działalność profilaktyczną wszystkich placówek oświatowych również Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kleszczowie podjęła działania mające na celu propagowanie tej tematyki wśród dzieci i młodzieży. W ramach obchodów tego dnia na terenie szkoły zorganizowano:

1. Zajęcia profilaktyczne:

  • dla uczniów klas I- III prowadzone przez pedagoga szkolnego pt. „Jak dbać o zdrowie?”
  • dla uczniów kl. IV- V prowadzone przez pedagoga szkolnego pt. „Czym jest uzależnienie?”
  • dla uczniów kl. VI prowadzone przez pedagoga szkolnego pt. „Skutki palenia papierosów”
  • dla uczniów klas VII- VIII prowadzone przez psychologa szkolnego „Dopalaczom mówimy stop- wybieramy zdrowie”

Lekcje o charakterze warsztatowym miały na celu kształtowanie właściwych nawyków prozdrowotnych, wyposażenie uczniów w wiedzę na temat uzależnień oraz skutków zażywania substancji psychoaktywnych.

2. Spotkanie uczniów klas IV- VI i VII- VIII z dietetykiem z Centrum Natura w Łodzi panią Magdaleną Makarowską, która jest także autorką książek poświęconych tematyce zdrowego odżywiania. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli prezentację, na podstawie której prowadząca omówiła podstawowe zasady, jakimi należy kierować się przy komponowaniu zdrowej, zbilansowanej diety zwłaszcza u dzieci i młodzieży, którzy są w okresie intensywnego rozwoju. Zwróciła uwagę na konieczność zapoznania się z etykietą każdego produktu oraz na substancje dodawane do żywności, których powinniśmy unikać.

3. Ogłoszono konkurs profilaktyczny dla uczniów klas VII- VIII pt. „Dopalaczom mówimy stop- wybieramy zdrowie”, którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży oraz ukazywanie skutków zażywania dopalaczy.

4. Zajęcia profilaktyczne w klasach drugich prowadzone przez wychowawców klas ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia jamy ustnej oraz wzroku. Dodatkowo wychowawcy klas II a i II c zorganizowały zajęcia praktyczne, podczas których uczniowie przygotowywali smaczne i zdrowe sałatki. Natomiast wychowawca klasy II b wraz z uczniami uczestniczyli w spotkaniu z panią stomatolog Marzeną Kabzińską, która zapoznała dzieci z zawodem lekarza dentysty oraz wyjaśniła jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

5. Przygotowano gazetkę informacyjną wykonaną przez członków Zespołu Terapeutyczno- Pedagogicznego p. Ewę Michalczyk i p. Katarzynę Jabłońską, na której znajdują się najważniejsze informacje dotyczące Światowego Dnia Zdrowia.

Komentarze są wyłączone.