Integracja klasy 8c i 8d

W dniu 16.11.2021 roku uczniowie klasy 8c i 8d uczestniczyli w wycieczce do EC1 Centrum Nauki i Techniki w Łodzi.
Swoją wizytę w centrum rozpoczęli od wizyty w Planenarium, sensem „Najbliższe podwórko”. W tym pokazie zobaczyli gdzie jest w Drodze Mlecznej nasze miejsce. Spotkali się oko w oko z wielkim obłokiem molekularnym, z którego narodził się Układ Słoneczny. Obejrzeli z bliska powierzchnię Słońca i wybrali się w podróż po najbardziej niesamowitych miejscach naszego systemu planetarnego, sięgając do jego odległych granic.

Następnie zwiedzili historyczną części – Elektrociepłowni nr 1 w Łodzi, w której aktualnie znajduje się Centrum Nauki i Techniki EC1. Razem z przewodnikiem przeszli ścieżką opowiadającą o przetwarzaniu energii. „Przetwarzaniu” a nie „wytwarzaniu”, bo energię można jedynie zamieniać jedną w drugą, a nigdy nie da się jej wytworzyć. Energia słoneczna pozwalała wzrastać roślinom, które później stały się węglem. Węgiel spalano w elektrociepłowni, aby móc na końcu wysłać do domów i fabryk prąd elektryczny.

Uczestniczyli również w zajęciach edukacyjnych: „GENIALNE GENY” w Audytorium. Odpowiedzieli sobie na pytania: Dlaczego każdy z nas jest inny? Jak środowisko oddziałuje z naszymi genami? A może wszyscy jesteśmy mutantami? W czasie tych zajęć dowiedzieli się m.in. jakie cechy są dziedziczone jedno- a jakie wielogenowo i nauczyli się przewidywać cechy następnych pokoleń. Zamienili się w genetycznych detektywów, którym nie straszne są tajemnice ludzkiego DNA.

Uczniowie długo uczyli się i spotykali ze sobą głównie przez ekrany komputerów. Teraz nareszcie mogą to robić bezpośrednio. Przedtem jednak powinni ponownie się zintegrować, po prostu poprzebywać ze sobą bez zbędnej presji i stresu. Dlatego na zakończenie pobytu wzięli udział w grze terenowej: “zGRAjmy się w Centrum”. Klasowy quest rozpoczął się od wspólnej odprawy w Bazie Integracji i ustaleniem zadań dla niewielkich kilkuosobowych podgrup. Efekt pracy każdej z nich był bardzo ważny dla finalnego sukcesu. Zakończeniem był super klasowy finał ze wspólnym pamiątkowym zdjęciem.