Klasy siódme w teatrze…

Uczniowie klas siódmych wyjechali 29 listopada 2023r. do Łodzi. Odwiedziliśmy Teatr Mały w Manufakturze Łódzkiej. Obejrzeliśmy sztukę pt. „Balladyna”.

Dramat Juliusza Słowackiego, czyli poplątane ludzkie czyny i  niezbadane wyroki przeznaczenia. Wchodząc powoli w świat Balladyny, widzowie od najmłodszych do najstarszych dają się porwać na skrzydła żurawi, które odlatują z Goplaną w dal  ku innym przeznaczeniom, nowym wyzwaniom…, nowym nieodgadnionym światom. A może w ten sposób utworzą klucz lecący do krainy ogromnej wyobraźni? Sztuka pokazuje, że zwarta treść starych dzieł dramatycznych, ożywiona grą aktorów, zapada na długo w pamięć.

Ciekawie pomyślane zostały kostiumy, zwłaszcza dla postaci fantastycznych, Skierki i Chochlika, którzy w zwiewnych ponczach i pomysłowo wykorzystanych maskach przeciwgazowych wyglądają wspaniale.   Duet aktorów świetnie odnajduje się w humorystycznych sytuacjach, które są kontrapunktem dla działań Goplany i Balladyny. Te najbardziej znaczące kostiumy przypisane są jednak do księcia Kirkora i jego świata. Wszyscy ubrani są w maskujące wojskowe mundury. Kostium nie służy tu od przykrycia aktora, ale do odkrycia znaczącej cechy tego świata. Wchodząc do niego, mundur ubierze też Balladyna. Co ważne, udało się sprawić, że podawany przez aktorów wierszowany tekst nie brzmi staroświecko, tylko przystaje do stworzonego świata. Zrealizowano też starą zasadę, że aktor mówiący wierszem, wierszem się też porusza. To ciekawy przykład takiego myślenia o tekście.

Nasi uczniowie i my, opiekunowie, wyruszyliśmy w magiczną podróż do legendarnych czasów. Spektakl, którego byliśmy świadkami, to nie tylko scenografia, piękna gra aktorska, ale przede wszystkim niezwykłe spotkanie z żywym słowem, prawdziwą sceną, teatrem – z jego magicznym wnętrzem.

Wszyscy wróciliśmy oczarowani i zachwyceni.

 Sprawozdanie opracowała- Danuta Kuc (kierownik wycieczki)