LABOLATORIA Z GENETYKI I WARSZTAY Z BIODEGRADACJI – ZAJĘCIA ONLINE DLA KLAS VII I VIII

W dniu 8 kwietnia 20212 roku grupa 30 uczniów klas VII i VIII wzięła udział w laboratoriach oraz warsztatach przeprowadzonych przy współpracy z Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. 

Laboratoria z genetyki realizowane były pod hasłem “Dziedziczenie, czyli co mamy „w spadku” po rodzicach” 

Jak często słyszeliśmy: „Kolor oczu masz po tacie”, „Ta ambicja to chyba geny twojego dziadka”, „Wzrost to ty chyba masz po mamie”? Bo wszyscy doskonale wiemy, że geny naszych przodków determinują niektóre nasze cechy.  

W trakcie zajęć uczniowie klas VIII utrwalili wiedzę dotyczącą dziedziczenia, przekazywania cech, zaś uczniowie klas VII mieli okazję zapoznać się z nowymi wiadomościami. Dowiedzieli się, jakie cechy są dziedziczone jedno- a jakie wielogenowo, nauczyli się analizować rodowody i na ich podstawie rozróżniać dziedziczenie autosomalne od sprzężonego z płcią i recesywne od dominującego. Prowadząca – Pani Daria Gładysz – pokazała, że śledzenie genów przez pokolenia może być całkiem niezłą zabawą. 

Druga część zajęć dotyczyła biodegradacji.  

Były to zajęcia prowadzone przez p. Katarzynę Puchalską. Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość poznać i zrozumieć pojęcie biodegradacji oraz jej przebieg. Zapoznali się również z polimerami oraz sposobami ich wykorzystania. Nauczyli się, jak w warunkach domowych wyprodukować ekologiczną folię. 

Tego typu zajęcia łączą doświadczenie edukacyjne z nowoczesną formą internetową, są prowadzone przez fachowych edukatorów. Każde spotkanie trwało ok. 40 minut i było prowadzone na żywo. Umożliwiają one dwukierunkową komunikację: interaktywną rozmowę wzbogaconą profesjonalnymi multimediami, prezentacjami i projekcjami. Zajęcia wspierają realizację podstaw programowych.  

Monika Staryga