Mądrze Dokarmiamy Ptaki Zimą

 W dniach 1-23 grudnia 2023 roku w naszej szkole odbyła się akcja edukacyjna pod nazwą “Mądrze Dokarmiamy Ptaki Zimą”. Inicjatywa ta miała na celu zwiększenie świadomości uczniów na temat konieczności pomocy ptakom w trudnym okresie zimowym, kiedy dostępność pożywienia jest ograniczona.

Uczniowie klas I-VIII licznie przesyłali zdjęcia swoich karmników, jak również siebie podczas dokarmiania ptaków, pamiętając o poniższych zasadach:

  • jeśli zaczniemy dokarmiać ptaki, powinniśmy to robić regularnie,
  • do pokarmu nie dodajemy soli,
  • nie dokarmiamy ptaków chlebem,
  • nie sypiemy nadmiaru karmy,
  • dbamy o higienę karmnika,
  • czym dokarmiać: proso, pestki dyni, płatki owsiane, orzechy, siemię lniane, słonecznik, owoce.

Z szerokim odzewem spotkała się również druga część akcji polegająca na przynoszeniu karmy dla ptaków do sali świetlicowej, dzięki której uczniowie uczęszczający na zajęcia wychowawczo-opiekuńcze mogli dokarmiać ptaki mieszkające w okolicy naszej szkoły.

Z pewnością inicjatywa ta przyczyniła się nie tylko do poszerzenia wiedzy uczniów na temat potrzeb ptaków zimą, ale także do zwiększenia świadomości ekologicznej i odpowiedzialności społecznej wśród najmłodszych. Działania takie wpisują się doskonale w ideę edukacji ekologicznej, kształtując postawy proekologiczne już od najmłodszych lat.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za ich dobroć i zaangażowanie. Jesteśmy wdzięczni, że los naszych skrzydlatych przyjaciół nie jest wam obojętny.