Międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”

Projekt ten został  stworzony z myślą o zachęcaniu uczniów do czytania książek. Tegoroczna edycja jest pod kryptonimem ,,Poznajemy zawody”. Świetnie wplata się w kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022.

Klasy trzecie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie zakończyły drugi moduł „Naukowy zawrót głowy” projektu „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”.

Ten moduł również zaczęliśmy od wybrania lektury. Wszystkie klasy zdecydowały się na lekturę „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej.

Moduł ten realizowany był w czasie stacjonarnego nauczania. Dzieci zapoznały się                          z lekturami w czasie zajęć stacjonarnych lub czytając samodzielnie w domu.

Pierwszym zadaniem w tym module było uzupełnienie lekturnika. Uczniowie wpisywali tytuł, autora, głównego bohatera oraz bohaterów drugoplanowych. Rysowali głównego bohatera oraz  wypisywali jego cechy zewnętrzne. Dzieci również opisywały i rysowały najbardziej ulubioną przygodę z poznanej lektury.

Kolejnym zadaniem, było zabawienie się w ilustratora. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne na temat dalszej części lektury. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością. 

Trzecim zadaniem było zorganizowanie wystawki poświęconej lekturze. W wystawce znalazły się piękne prace plastyczne oraz samodzielnie wykonanie z plasteliny Plastusie i meble dla Plastusia  wykonane z papieru i kartonów.

Ostatnim czwartym zadaniem było poznanie zawodów z Miasta Zawodów, a  następnie zrealizowanie wybranych zadań z przygotowanego przez organizatorów projektu scenariusza.  Dzieci bawiły się w detektywów i poszukiwały w różnych źródłach informacji na temat wybranych zawodów, dopasowywały cechy charakterystyczne i akcesoria  dla danego zawodu, jak również przygotowały pytania do wywiadu z wybraną osobą.

Dzieci pięknie pracowały w trakcie wykonywania wszystkich zadań.

Wychowawczynie klas trzecich