Miesiąc Języka Ojczystego – konkursy

W dniach od 21 lutego do 21 marca obchodzimy Miesiąc Języka Ojczystego, z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie na plakat:

Dla klas 1-3 przygotowaliśmy konkurs klasowy na plakat o nazwie : „Szanuję mowę ojczystą”,  którym uczniowie zachęcą do szanowania naszego języka ojczystego na co dzień. W plastycznym przekazie należy zaapelować o nieużywanie wulgaryzmów, niepotrzebnych zapożyczeń z języków obcych oraz unikanie błędów językowych. Uczniów klas 4-8 zachęcamy do  wzięcia udziału w konkursie indywidualnym pod hasłem: „Z frazeologizmami za pan brat”, który polega na zilustrowaniu wybranego frazeologizmu i jego znaczenia.

Oto kilka doskonale nam  znanych związków frazelogicznych, które można zobrazować:

Koń trojański, syzyfowa praca, twardy orzech do zgryzienia, pięta Achillesa, mieć muchy w nosie, biały kruk, złote serce, kłamać jak z nut, uparty jak osioł, (nie) kupować kota w worku,  walczyć z wiatrakami, puszka Pandory, stajnia Augiasza,myśleć o niebieskich migdałach, szukać wiatru w polu, szukać dziury w całym, bujać  w obłokach, patrzeć przez różowe okulary i wiele innych, z  którymi mamy do czynienia na co dzień i które  z łatwością odnajdziemy w słowniku frazeologicznym.

Szczegóły konkursu w Regulaminie

Komentarze są wyłączone.