MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA

W bibliotece szkolnej odbył się plebiscyt, w którym uczniowie głosowali na swoją ulubioną książkę. W głosowaniu wzięło udział 27 uczniów. Liczną grupę stanowili uczniowie młodszych klas naszej szkoły – 17 osób, a pozostałe 10 osób to uczniowie z klas IV-VI. Warto podkreślić, że niektórzy głosowali kilka razy. Powodem takiego stanu rzeczy może być fakt, iż w opinii najmłodszych czytelników więcej niż jedną opowieść można uznać za „ulubioną”.  Dziękujemy naszym czytelnikom, że zechcieli podzielić się swoją opinią. Wierzymy, że dzięki Wam, Waszym kolegom łatwiej będzie wybrać książkę, którą chcieliby przeczytać. Jeden z uczestników plebiscytu otrzyma w nagrodę książkę. Zwycięzca zostanie wybrany w drodze losowania. 

Wykres: Tytuły książek, które zyskały sympatię młodszych czytelników

Młodsi uczniowie stawiają na Harrego Pottera ! Harry Potter to seria powieści fantasy. To zupełnie inny świat niż ten, który znają uczniowie. Jest tam miejsce na różne, niezwykłe wydarzenia. Jest magia, walka dobra ze złem, dawka świetnego humoru i bez wątpienia coś, co rozpala wyobraźnię młodych ludzi. Aby się o tym przekonać, wystarczy sięgnąć po książkę …

Drugie miejsce w tym zestawieniu przypadło opowieści Rafała Witka zatytułowanej „Dobry pies”. Jest to utwór adresowany do najmłodszych czytelników. To opowieść o tym, co jest bliskie każdemu dziecku, opowieść o relacji człowieka z psem. Każde dziecko chce mieć takiego przyjaciela. Kogoś, do kogo można się przytulić, kogoś, z kim można się pobawić. Nie dziwi nas wybór tej pozycji. Zapraszamy naszych czytelników do sięgania po ten utwór.

W ocenie uczniów na trzecie miejsce „zasłużył” wiersz M. Strzałkowskiej „W sadzie” oraz zbiór opowiadań Justyny Bednarek zatytułowany „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” .  

W wierszu opisany został sad, w którym rosną nie tylko jabłonie, ale który jest miejscem przebywania różnych zwierzątek : jeża, wiewiórki, pająka. Takie realistyczne, a zarazem spokojne obrazy podobają się dzieciom.

 Dziesięć skarpetek.  Co się z nimi dzieje ? Okazuje się, że ich nudne, skarpetkowe życie cudownie się odmienia. W pewnej rodzinie zaczynają ginąć skarpetki, a wszystko to dzieje się za sprawą dziury, która znajduje się pod pralką. Skarpetki te przeżywają niesamowite przygody. Jedna z nich zostaje gwiazdą filmową, staje się sławna, zaczyna udzielać wywiadów, pozuje do zdjęć, ale jak to z „gwiazdami” bywa, wywołuje też pewien skandal. Wśród skarpetek jest i taka, która stawia na karierę polityczną, musi podejmować trudne, polityczne decyzje, które komentuje ulubionym powiedzonkiem „każde prawo ma swoje lewo”. A co stało się z pozostałymi skarpetkami ? Jeżeli chcesz poznać te ciekawe historie, zapraszamy po książkę do naszej szkolnej biblioteki.

Równie ciekawe są pozostałe tytuły, które znalazły się na liście „ulubionych książek”. Wśród nich jest twórczość Zofii Staneckiej, Jana Brzechwy, Wojciecha Widłaka, Mariana Orłonia, Waldemara Cichonia, Tiny Nolan, Janiny Porazińskiej i Holly Webb.

Wszystkie wymienione powyżej pozycje, a także wiele innych, czekają na Ciebie – Czytelniku, w szkolnej wypożyczalni. Zapraszamy !

Wykres: Ranking ulubionych książek czytelników klas IV-VI

Bardzo nas cieszy fakt, że uczniowie starszych klas naszej szkoły do ulubionych książek zaliczają lektury. W lekturowym świecie nie mogło zabraknąć  „Akademii Pana Kleksa”, „Skrzyni władcy piorunów”, „Opowieści z Narnii, cz. I Lew, czarownica i stara szafa” czy powieści „W pustyni  i w puszczy”. Starsi czytelnicy również lubią Harrego Pottera, cenią napisaną  z poczuciem humoru powieść „Koszmarny Karolek”, a także „Dziennik cwaniaczka. Zezowate szczęście”.

Jesteśmy przekonane, że teraz częściej nasi czytelnicy będą wypożyczali książki, które zostały tutaj wymienione. Zapewniamy, że w naszej bibliotece jest tak dużo interesujących dzieł, że każdy czytelnik znajdzie utwór odpowiedni dla siebie, taki, który pozwoli mu poszerzyć wiedzę, rozwinąć wyobraźnie, miło spędzić czas.

Zapraszamy!
Nauczyciele bibliotekarze