Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole przebiegały wielotorowo. Towarzyszyły im: wystawa, konkurs oraz gra szkolna Śladami Żołnierzy Wyklętych.

Zaprezentowana wystawa miała na celu przybliżyć sylwetkę związanego z naszym regionem „żołnierza wyklętego” – Stanisława Sojczyńskiego. Do jej przygotowania wykorzystano materiały opublikowane przez IPN.

 Kolejną formą obchodów skierowaną do uczniów klas ósmych był konkurs na plakat pod hasłem: „Żołnierze Wyklęci- nieznani bohaterowie”. Przystąpiło do niego 17 uczniów. Ocenie podlegały: oryginalność i estetyka złożonych prac. Wyróżniono: Juliusza Mądrzyka, Kamila Mazura, Roksanę Hryniewicką i Julię Kurdek.

 W grze szkolnej Śladami Żołnierzy Wyklętych. wzięły udział 3-osobowe zespoły z klas       7 i 8. Każda drużyna otrzymała wcześniej materiały pomocnicze, na podstawie których przygotowano zadania.

Na terenie szkoły rozmieszczonych było 5 punktów związanych z żołnierzami wyklętymi. W każdym z punktów drużyny rozwiązywały inne zadania, starając się zrobić to jak najszybciej i jak najdokładniej. Przy rozwiązywaniu zadań obowiązywał limit czasowy, a ich szybkie wykonanie liczyło się w ostatecznym podsumowaniu wyników. Gra toczyła się do momentu wykonania wszystkich zadań przez wszystkie drużyny.

Zadania, które czekały na uczniów to: quiz na temat żołnierzy wyklętych, zaśpiewanie dowolnej piosenki żołnierskiej, odczytanie zaszyfrowanego szyfrem czekoladowym hasła, ułożenie puzzli ze Stanisławem Sojczyńskim oraz rozpoznanie tytułów i wykonawców piosenek o żołnierzach wyklętych.

Poszczególne punkty gry były nadzorowane i oceniane przez nauczycieli: Joannę Mądrzyk, Agnieszkę Retkiewicz, Renatę Skalską, Agnieszkę Skórę i Sławomira Szafrańskiego.

Uczniowie walczyli o szóstki z historii dla siebie (trzy najlepsze drużyny) oraz o dzień bez pytania i niezapowiedzianych kartkówek dla swojej klasy (zwycięska drużyna). Podsumowanie przedstawia się następująco:

I miejsce – kl. 8a

  1. Juliusz Mądrzyk
  2. Bartosz Popiołek
  3. Zuzanna Rełkowska

II miejsce – kl. 8c

  1. Martyna Frach
  2. Paulina Turek
  3. Bartosz Sulikowski

III miejsce – kl. 8b

  1. Antoni Bąk
  2. Bartłomiej Szmigielski
  3. Nikola Zawodzińska

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w obchodach święta i gratulujemy zwycięzcom.

Poniżej przedstawiamy fotorelację z wydarzenia, zapraszamy do jej obejrzenia.

Opracowanie:
Joanna Mądrzyk
Renata Skalska