Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

“Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego dnia pamięci. ”Żołnierze Wyklęci” byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS. Za cel stawiali sobie odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności państwowej.
W naszej szkole upamiętnienia tego dnia podjęły się nauczycielki: Joanna Mądrzyk, Agnieszka Retkiewicz i Renata Skalska. 1 marca przygotowały okolicznościową ekspozycję o „Żołnierzach Wyklętych” oraz zaprosiły uczniów klas VIII do wzięcia udziału w konkursie “O co chodzi z Żołnierzami Wyklętymi?”.
W zmaganiach wzięło udział 31 uczniów. Młodzież pracowała w zespołach 4-osobowych. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego należało rozwiązać trzy zadania konkursowe za 20 punktów i krzyżówkę z hasłem za 8 pkt. Łącznie można było zdobyć 28 punktów.

Najlepsze wyniki:
I miejsce – 27 pkt
kl. 8 a
Amelia Białek
Wiktoria Marcinkowska
Angelina Palczewska
Gabriela Śnieżko

kl. 8 b
Anna Andrieieva
Natasza Kułak
Iga Ochocka
Oliwia Ryło

II miejsce – 26 pkt
kl. 8 a
Kacper Górzny
Emilia Kłobut
Magdalena Mielczarek
Kacper Obuchowski

III miejsce – 24 pkt
kl. 8 a
Wojciech Antosiewicz-
Łukasz Błaszczyk
Bartłomiej Bujacz

Uczniowie zostaną nagrodzeni ocenami z historii.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w obchodach święta i gratulujemy zwycięzcom.
Poniżej przedstawiamy fotorelację z wydarzenia, zapraszamy do jej obejrzenia.