Pierwszaki w Mediatece

Uczniowie z naszej szkoły z klas pierwszych w dniu 12 kwietnia 2022 roku uczestniczyli w wycieczce do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim. Uczniowie dokładnie poznali układ Mediateki. Zwiedziły wypożyczalnię książek, gier planszowych, audiobooków, pracownie gier komputerowych, czytelnię dla dorosłych wraz z strefą relaksu, czytelnię dla dzieci, pokój zabaw dla małych dzieci oraz miejsca mniej oczywiste w bibliotece – antykwariat, dział starodruków, magazyn książek i czasopism. Najbardziej wyczekiwanym punktem wyjazdu była Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności „SOWA”. Jest to małe centrum nauki intrygujące, pobudzające wyobraźnię i zachęcające do eksperymentowania. SOWA w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia jest pierwszą w Polsce, pilotażową wystawą, będącą częścią wspólnego przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. SOWA to strefa zabawy i eksperymentów. Składa się z 15 eksponatów zaprojektowanych i zbudowanych przez zespół CNK. Ukazują one zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne. Znalazły się wśród nich m.in. kolorowe cienie, rysowanie w lustrze, czy zadanie – usyp mapę.

Dzieci miały także czas w majsterni, czyli miejscu, gdzie mogła ograniczać je tylko ich własna wyobraźnia. Tutaj wykorzystując proste elementy: sznurki, patyczki, plastikowe słomki, karteczki, gumki recepturki itp. miały stworzyć różne przedmioty.

Na dzieciach oraz opiekunach wycieczki Mediateka zrobiła niesamowite wrażenie. Zachwyciła nas ogromna przestrzeń oraz miejsce dla relaksu i rozwoju dzieci. Każdemu polecamy tego typu wycieczkę! Mediateka to ciekawe miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.