Podsumowanie Kiermaszu Charytatywnego “Otwarci na Innych”

To już po raz dziewiąty mieliśmy przyjemność gościć Państwa na Kiermaszu Charytatywnym „Otwarci na Innych”. Akcja, której celem jest niesienie pomocy potrzebującym, odbyła się 16 grudnia 2022 roku. W tym dniu w murach naszej szkoły zagościł świąteczny nastrój : pięknie przystrojona sala gimnastyczna, zapachy pasztecików, łazanek, gwar i radość  oznaczały, że w szkole dzieje się coś niezwykłego. Na nasze zaproszenie odpowiedziało wielu gości, m.in. dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim – Tomasz Trzaskacz, przedstawiciele lokalnej władzy – wójt Gminy Kleszczów p. Sławomir Chojnowski, przewodnicząca Rady Gminy Kleszczów – p. Katarzyna Biegała, skarbnik p. Agata Karbownik, Anna Szydowska reprezentująca Wójta Gminy Sulmierzyce pana Gabriela Orzeszka. Nie sposób wymienić wszystkich gości wspierających nasze przedsięwzięcie, za każdą obecność serdecznie dziękujemy.

Na szkolnej scenie zostało wystawione przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna”.  Do wystąpienia przygotowało się aż 30 uczniów oraz jeden nauczyciel.  W główną rolę – skąpego Scrooge’a  wcielił się p. Mariusz Mieszała, w pozostałych rolach wystapili :

 • Tymoteusz Truchel – duch Jakuba Marleya,
 • Filip Dylak – Bob Cratchit
 • Miłosz Szluga – Fred
 • Marta Wojewoda – kobieta zbierająca datki na cele charytatywne, praczka
 • Nadia Misiak – kobieta zbierająca datki na cele charytatywne, służąca
 • Zofia Naturalna – narrator
 • Kacper Śmiertka – Duch Wigilijnej Przeszłości
 • Iga Ochocka – Fan
 • Miłosz Ochocki – mały Scrooge
 • Oskar Staryga – Fezzwig,
 • Zofia Kuc – Bella
 • Bartosz Kierasińki – młody Scrooge
 • Malwina Sukiennik – Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia
 • Bianka Cybulska – żona Freda
 • Martyna Frach – żona Boba
 • Mateusz Mantyk – mężczyzna – przechodzień
 • Juliusz Mądrzyk – mężczyzna – przechodzień
 • Oskar Napieraj – Tim
 • Nikola Zawodzińska – Duch Wigilijnej Przyszłości
 • Nadia Perońska – przypadkowo spotkana dziewczynka

W roli tłumu, który można byłoby spotkać na londyńskiej ulicy, mogliśmy zobaczyć uczniów z klasy VI b: Judytę Kędziak, Kaję Hejak, Patrycję Spiechę, Urszulę Pałczyńską, Julię Jackowską, Szymona Madeja, Aleksa Wiśniewskiego, Roksanę Gonerę, Nadię Perońską oraz Alicję Włodarczyk Storczyk z klasy VII b, Aleksandrę Szydłowską z klasy VIII a.

 W pewnym momencie na scenie pojawiła się pani dyrektor – Mariola Świderska Kulka w asyście swoich młodszych uczniów. Kolęda „Gdy śliczna panna” wprowadziła uczestników kiermaszu w prawdziwie świąteczny nastrój. Dzieci bardzo cieszyły się z tego, że mogą wystąpić u boku dyrektora szkoły.  Warto docenić ich starania, dlatego postanowiliśmy wymienić wszystkich śpiewających uczniów, byli to: Maja Królik, Alicja Sypniewska, Weronika Bujacz, Maria Stacherska, Lena Szaflik, Pola Jarząbkowska, Julia Sypniewska, Marta Gorząd, Lena Trajdos, Urszula Pałczyńska, Nikola Zawodzińska, Zofia Tatara, Bianka Cybulska, Julia Rybak, Lena Piróg, Adrianna Łyczkowska, Iga Zyzek, Karolina Stokłosa, Hanna Kamińska, Natalia Spiecha.

Muzyczną niespodzianką było również wykonanie kolędy „Przekażmy sobie znak pokoju” przez panią dyrektor – Mariolę Świderską – Kulkę oraz nauczycielki : p. Annę Życińską, p. Justynę Klimczyk, oraz Tymoteusza Truchela i Biankę Cybulską. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.

Spektakl „Opowieść wigilijna” to historia świąteczna z ważnym przesłaniem. Scrooge, rewelacyjnie zagrany przez naszego utalentowanego katechetę, pokazał widzom, do czego może doprowadzić życie, w którym najważniejszy staje się pieniądz. Na całe szczęście przychodzi opamiętanie i główny bohater zmienia swój system wartości. Okazuje się, że człowiekowi do szczęścia najbardziej potrzebny jest drugi człowiek.

Spektakl został przygotowany przez p. Agnieszkę Kuśmierek, p. Renatę Frach oraz p. Annę Życińską .Nad efektami specjalnymi czuwał p. Krzysztof Kątny, za muzykę odpowiadał p. Sławomir Szafrański. Piękną dekorację sceniczną oddającą klimat przedstawianej historii przygotowały: p. Bogusława Gajzler, p. Barbara Najmrodzka, p. Bogusława Szydło- Wolna oraz p. Ewa Soska.

Podczas przerwy była możliwość zakupu ozdób i wypieków świątecznych, przetworów, a także naszych przysmaków: łazanek, pasztecików, pierogów i gofrów. Naszym Milusińskim zaoferowaliśmy watę cukrową oraz popcorn, a także malowanie buzi i paznokci. Niejedna mała dama skorzystała z tej możliwości i pięknie ozdobiła swoje paznokcie.

W dalszej części uroczystości miało miejsce śpiewanie kolęd i pastorałek przez najmłodszych uczniów naszej szkoły. Warto zaznaczyć, że tego niezwykłego popołudnia, można było u nas usłyszeć piosenki świąteczne nie tylko w języku polskim, ale także zaśpiewane po angielsku, niemiecku, hiszpańsku i ukraińsku. Zależało nam, by nasi uczniowie, szczególnie ci z Ukrainy, mogli poczuć się jak u siebie, zapomnieć, chociażby na chwilę o trudnej rzeczywistości, z którą przyszło im się zmierzyć.

 Na scenie pojawiła się również Kleszczowska Orkiestra Dęta, która swoim wystąpieniem uświetniła naszą uroczystość.

Podczas spotkań z Państwem usłyszeliśmy wiele miłych słów dotyczących funkcjonowania szkoły. Cieszymy się, że doceniają Państwo nasze starania, wspierają nas w podejmowaniu różnych inicjatyw  i dzielą się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Drodzy Darczyńcy !

Trudno znaleźć słowa, którymi moglibyśmy wyrazić swoją wdzięczność. Za każdy odruch serca, za każdą złotówkę, za zaangażowanie i Państwa obecność – serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również Ochotniczej Straży Pożarnej z Kleszczowa, która po raz kolejny nas nie zawiodła i przekazała datek finansowy na rzecz potrzebujących dzieci. Naszym wzorem jest patron szkoły – Janusz Korczak, który powiedział: „Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się
o świat, o człowieka”  Za spełnienie tej właśnie powinności – troski o drugiego, często skrzywdzonego przez los, człowieka – dziękujemy! Cieszymy się, że mamy wokół siebie tak życzliwych, oddanych ludzi. To właśnie dzięki Wam udało nam się zebrać aż 32 259,92 zł. Środki te zostaną przekazane na psychiatrię dziecięcą,  rehabilitację chorego na MPDz Miłoszka Kopystyńskiego oraz na rzecz wychowanków Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!