Projekt ogólnopolski „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”

Klasy I: Ia, Ib, Ic, Id Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie zakończyły II moduł projektu „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”.

Drugi moduł to „Zwierzęce lekturki spod chmurki”. Ten moduł zaczęliśmy od wybrania lektury. W klasach Ia, Ib, Id była to książka pt. „Cukierku Ty łobuzie” Waldemara Cichonia, a w klasie I c „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego.

Przy istniejącym już klasowym kąciku czytelniczym, utworzyliśmy kącik lektury, w którym umieściliśmy plakat projektu, dekorację tematyczną oraz przysłowia i cytaty o czytaniu książek. Czytanie lektury podzieliliśmy na czytanie poszczególnych rozdziałów przez wychowawcę i omawianie ich na wybranych zajęciach. Czytanie miało miejsce na dywanie i niejednokrotnie towarzyszył mu specjalny klimat, który tworzyły opuszczone rolety i zapalona lampka.

Pierwszym zadaniem w tym module było uzupełnienie lekturnika. Wpisaliśmy tytuł, autora, głównego bohatera oraz bohaterów drugoplanowych. Rysowaliśmy głównego bohatera oraz opisywaliśmy go.Kolejnym zadaniem, do którego zainspirowała nas lektura, było wykonanie postaci głównego bohatera. I tak oto powstały piękne kotki oraz psy. Te pracy posłużyły do zrobienia wystawy na korytarzu w szkole.

Trzecim zadaniem było poznanie pracy weterynarza. I tak pierwsze klasy wybrały się do przychodni weterynaryjnej, aby bliżej poznać ten zawód. Wycieczka bardzo spodobała się uczniom.

Ostatnim czwartym zadaniem było zorganizowanie w klasie „Konkursu głośnego czytania”. Dzieci bardzo się zaangażowały i pięknie czytały fragmenty książki na głos. Dla wszystkich uczestników zostały przygotowane dyplomy, a dla I,II i III miejsca drobne upominki.
Ten projekt to wspaniała akcja zachęcająca do czytania książek, rozwijająca wyobraźnię i pokazująca, że czytanie nie musi być nudne.

Uczniowie klas pierwszych z niecierpliwością czekają na zadania z modułu III .

Wychowawczynie
Anna Parada Ia
Aleksandra Kusiak Ib
Jowita Jańczyk Ic
Edyta Juszczak Id

Komentarze są wyłączone.