PRZYKŁADOWY ZESTAW BEZPŁATNYCH PLATFORM I MATERIAŁÓW DO PRACY „ZDALNEJ”

CLASS DOJO
https://www.classdojo.com/pl
Darmowa, dostępna w języku polskim aplikacja, która łączy nauczycieli z uczniami i rodzicami w celu tworzenia społeczności klasy szkolnej. Nauczyciele mogą udostępniać w aplikacji zadania i zasoby takie jak zdjęcia, filmy, ogłoszenia i wiadomości.

EDUPUZZLE
https://edpuzzle.com
Prosta platforma, która poza zasobami wideo z różnych obszarów tematycznych umożliwia nauczycielom komunikowanie się z uczniami poprzez wirtualne klasy.

EKREDA, DZWONEK.PL
https://www.minstructor.pl/
https://www.dzwonek.pl/
Narzędzie do tworzenia interaktywnych zasobów przez nauczycieli. Na czas zamknięcia szkół firma Learnetic udostępniła materiały edukacyjne w wersjach uczniowskich do nauki matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych. Do zarządzania szkołą i komunikacją z uczniami może też posłużyć aplikacja dzwonek.

EDUKATOR
https://www.edukator.pl/
Kolekcja edukacyjnych materiałów multimedialnych (aplikacje, symulatory, modele, lektury, atlasy biologiczne, filmy, prezentacje)oraz zestaw narzędzi do prowadzenia zdalnego nauczania (m.in. prowadzenia multimedialnych kursów i testów).

AKADEMIA KHANA
https://www.khanacademy.org/
Ogromny zasób edukacyjnych filmów wideo na YouTube, narzędzie online i aplikacja mobilne do uczenia się i rozwiązywania zadań (w większości dostępny w języku polskim).

LEARNING APPS
https://learningapps.org/
Bezpłatna, dostępna w języku polskim strona z interaktywnymi ćwiczeniami przedmiotowymi. Tworzy możliwość dodawania własnych zasobów, także przez uczniów i uczennice. Istnieje też możliwość stworzenia wirtualnej klasy.

QUIZZ
https://quizizz.com/
To darmowa platforma umożliwiająca tworzenie i przeprowadzanie quizów.

EPODRECZNIKI
https://epodreczniki.pl/
E-podręczniki to bezpłatne i dostępne dla wszystkich materiały edukacyjne. Na platformie znajdziesz skategoryzowane w poszczególne przedmioty treści edukacyjne i interaktywne ćwiczenia zgodne z podstawą programową.

PISTACJA
https://pistacja.tv/
Ponad 600 bezpłatnych filmów edukacyjnych, głównie do nauki matematyki (ale nie tylko), zgodnych z podstawą programową.

NINATEKA
https://ninateka.pl/edu
Zbiór archiwalnych materiałów audiowizualnych: rejestracji spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie szkolnej lekcji. Posiadaczom konta EDU platforma oferuje bezpłatny dostęp do filmów i audycji o charakterze edukacyjnym. W znalezieniu interesujących Cię materiałów pomogą Ci filtry EDU – używając ich możesz wybrać tylko te materiały, które dotyczą określonego poziomu nauczania lub przedmiotu albo tematu.

SZALONE LICZBY
https://szaloneliczby.pl/
Szalone Liczby, to platforma na której uczniowie mogą przygotowywać się do sprawdzianów, ale także do egzaminów zewnętrznych.

GEOGRAFIA 24.PL
http://geografia24.pl/o-stronie/promuj-strone/
Popularyzacja wiedzy geograficznej i promocja geografii jako nauki.

WSZECHNICA
https://wszechnica.org.pl/
Baza wykładów na wiele tematów, między innymi z kolejnych Festiwali Nauki.

GOOGLE ART&CULTURE
https://artsandculture.google.com/
Największe, obok Wikipedii, miejsce ze sztuką w sieci. Można do niego dotrzeć przez stronę oraz aplikację mobilną na oba systemy operacyjne, Android i IOS. Umożliwia przeglądanie obrazów, wirtualnych wystaw, a nawet, dzięki opcji StreetView, pozwala spacerować po wnętrzach wielu muzeów z całego świata.

DUOLINGO.PL
https://www.duolingo.com/
Lekcje Duolingo dostosowują się do Twojego stylu nauki. Ćwiczenia są opracowane w taki sposób, aby pomagały w skutecznej nauce i powtarzaniu słownictwa.

MUZEA ON LINE
https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea
Portal umożliwia wirtualny spacer po zabytkowych miejscach w różnych częściach Polski.

KANAŁ YOU TUBE CENTRUM NAUKI KOPERNIK
https://www.youtube.com/user/CentrumNaukiKopernik
Nagrania z ciekawych wykładów i spotkań organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik

TED ED
https://ed.ted.com/
Angielskojęzyczny (ale z polskimi napisami kanał filmowy) wspierający edukację dzieci i młodzieży oraz pozwalający stworzyć animacje o ciekawostkach i nowościach naukowych lub z zagadkami logicznymi.

KANAŁY EDUKACYJNE YOU TUBE
https://drive.google.com/file/d/15_HRFtY2DSPUmJnKSBn_64vlwbL8wqmi/view?fbclid=IwAR0mvtd8rvxAHZUfWa42OqTRu3yKi4PsVR85meqQ4DAAPMPcNlRt2iGCDp0
Wybór przedmiotowy Tomasza Tokarza najciekawszych kanałów edukacyjnych You Tube do wykorzystania w pracy z uczniami i uczennicami. Część z nich to kanały prowadzone przez nauczycieli i nauczycielki.

ZASOBYCENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1E-4kURehOFbjeNm68iimmzZMbh30OzQp3ZRfOcE0Nd8/edit#gid=0
Polecamy wybrane przez naszych koordynatorów i koordynatorki materiały (do poczytania, obejrzenia lub rozegrania), które powstały w różnych programach edukacyjnych Centrum Edukacji Obywatelskiej.

PROFESORSKIE GADANIE
https://profesorskiegadanie.blogspot.com/
Otwarty uniwersytet dla młodych i starszych –tematyka związana z biologią, ekologią.

ZAPYTAJ FIZYKA
https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl
Pytania i odpowiedzi dotyczące zagadnień fizycznych, nagrania z popularyzatorskich wykładów.

ZAPYTAJ PANA BELFRA – CHEMIA
https://www.youtube.com/channel/UCfYPjDbhT01HYwvCIC29tVg
Doskonały i bardzo obszerny zestaw lekcji, przybliżających uczniom tajniki chemii.

JĘZYKALNIA
https://www.youtube.com/user/jezykalnia
Kanał prowadzony przez Arlenę Witt, nauczycielkę języka angielskiego.

KASIA GANDOR
https://www.youtube.com/channel/UCUercAwR2To1Zx6GA6ZP2TQ
Kanał prowadzony przez biotechnolożkę, pasjonatkę nauki opowiadającą w przystępny sposób m.in. o klimacie czy zdrowym stylu życia.

PADLET – co robić jak nie ma szkoły?
https://globalna.padlet.org/1/CiekaweMaterialy
Materiały na „wolny” czas na ciekawe lektury czy filmy, a być może także na dyskusję wokół nich ze swoimi rówieśnikami.

SKUP SIĘ I ZACHOWAJ SPOKÓJ
https://www.treningskutecznegouczenia.pl/skup-sie-i-zachowaj-sposob-kilka-rad-dla-uczacych-sie-w-domu-do-egzaminow/
https://www.polishforyou.pl/2020/03/20/skup-sie-i-zachowaj-sposob-kilka-rad-dla-uczacych-sie-w-domu-do-egzaminow/
Egzaminy mogą wyglądać inaczej, ale na pewno twoja wiedza zostanie sprawdzona. Będzie to nowa sytuacja i będziesz musiał odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Dlatego zachowaj spokój i skup się na zadaniach, które są przed tobą. Pamiętaj – wszyscy uczniowie są w tej samej – nowej – sytuacji. Nikt nie ma lepiej, ani gorzej.

SCHOLARIS
http://www.scholaris.pl/
Scholaris to portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi
i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.
Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholaris, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.

EDUKATOR.PL
https://www.edukator.pl/
Platforma edukator to bezpłatne, otwarte narzędzia i zasoby edukacyjne. Wykorzystać bezpłatnie możemy dostępne na stronie aplikacje, symulatory, modele, lektury, atlasy biologiczne, filmy, prezentacje – wszystko znajduje się w bazie platformy. Najbogatszy zbiór narzędzi i zasobów dydaktycznych za darmo, ale także gotowych zasobów np. z biologii, czy matematyki. Na platformie możemy stworzyć prezentacje, w których z powodzeniem zamieścimy wykresy, wzory matematyczne, wory chemiczne, elementy graficzne, czyli zasoby dostępne na platformie.

POLONA
http://intro.polona.pl/
Cyfrowa biblioteka POLONA – to od dziś najszybszy sposób na skorzystanie z zasobów znajdujących się w magazynach Biblioteki Narodowej. Każdego dnia pracownicy wykonują dziesiątki tysięcy skanów i fotografii, tak by jak najszybciej w pełni udostępnić zbiory.

TEACHER – PLATFORMA EDUKACYJNA
https://progmar.net.pl/pl/teacher-description
System Teacher jest platformą edukacyjną służącą jako pomoc dydaktyczna uczniom szkół podstawowych, średnich i wyższych. System pozwala na:
naukę języka angielskiego (testy tradycyjne, testy wyboru, układanki, słownik),
naukę języka polskiego (dyktanda),
naukę matematyki (nauka podstawowych działań matematycznych, rysowanie wykresów funkcji),
naukę chemii (nauka nazw i symboli pierwiastków chemicznych, nauka układu okresowego pierwiastków),
naukę geografii (nauka stolic państw świata).

MATMAG.PL
https://www.youtube.com/channel/UC49eEyfnpKEFvYDyHtifEog
MATMAG.PL to zbiór filmów i kursów instruktażowych do nauki matematyki.

MATEMAKS.PL
https://www.matemaks.pl/
Kursy dla uczniów, którzy przygotowują się do egzaminu z matematyki. To zbiór zadań i arkuszy.

EDUNECT.PL
https://edunect.pl/
Fantastyczny system służy do przeprowadzania powtórzeń, sprawdzianów, zajęć pozalekcyjnych – czyli do pracy w szkole, ale też do zadań domowych oraz uczniowie uczestniczą w naszych konkursach międzyszkolnych. Jest to płatna usługa, ale może komuś się przyda.

MATEMATYKA.PISZ.PL
http://matematyka.pisz.pl
Polska darmowa platforma edukacyjna dotycząca matematyki. Nie zawiera filmików i prezentacji, ale grafiki wzbogacone o bardzo zwięzły tekst, doskonale tłumaczą zagadnienia rozpoczynając od różnicy pomiędzy cyframi i liczbami, a na całkowaniu przez części i podstawienie skończywszy. Świetna „ściąga” z wzorów i podstawowych praw pozwalająca odkurzyć materiał przed całościowymi egzaminami, jak ten po szkole podstawowej czy matura.

TESTPORTAL.PL
https://www.testportal.pl/
Do tworzenia własnych testów online i rezygnacji z papierowej formy testowania. Codziennie przeliczamy, ile drzew zostało ocalonych dzięki testom stworzonym przy użyciu Testportalu.