Skarpetkowe wyzwanie uczniów klasy IVa

Co roku 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, w tym dniu zakładamy dwie różne kolorowe skarpetki, aby wyrazić różnorodność ludzi. Okazujemy w ten sposób solidarność osobom z Zespołem Downa oraz ich rodzinom.

Zespół Downa to wada genetyczna, w której występuje trisomia 21 pary chromosomów, oznacza to, że przy 21 parze chromosomów występują trzy chromosomy zamiast dwóch. Symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa stały się różne skarpetki, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpety. 21 marca to również pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, przyroda budzi się z zimowego snu, zasypując krajobraz różnorodnością i kolorami.  

Uczniowie klasy IVa wraz z wychowawcą p. Ilona Kuśmierek wzięli udział w skarpetkowym wyzwaniu, wspólnie rozmawiając na temat osób dotkniętych tą wadą genetyczną, szacunku, empatii oraz zrozumieniu, które należy się każdemu człowiekowi.

Dzięki ww. akcji o ludziach z zespołem Downa mówi się znacznie więcej. Niestety wciąż osoby te maja problem z integracją społeczeństwa, dlatego ważne jest przełamanie lodów i mówienie o tym, co do tej pory mogło być dla wielu z nas nieznane.

Skarpetkowe wyzwanie ma na celu zwiększenie świadomości oraz likwidację barier i uprzedzeń, co jest obok przekazania wiedzy, jednym z głównych zadań szkoły.

Kolorowe skarpetki
Kolorowe skarpetki
Kolorowe skarpetki
Kolorowe skarpetki