Śladami bohaterów

W tym roku celem szkolnej wycieczki klas VII a i VII d była Warszawa. Uczniowie wraz z opiekunami wędrowali po stolicy szlakiem bohaterów powieści „Kamienie na szaniec”. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili miejsca związane z działalnością członków Szarych Szeregów. Pojechali na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie znajdują się groby m.in.: autora powieści, Aleksandra Kamińskiego, Jana Bytnara ps. „Rudy”, Macieja Dawidowskiego ps. „Alek” i Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka” oraz poety czasów okupacji, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zwiedzili Muzeum Więzienia Pawiak, największy niemiecki zakład karny na terytorium okupowanej Polski, gdzie przetrzymywano ”Rudego”. Stanęli w miejscu, w którym rozegrała się słynna, zaplanowana przez „Zośkę”, akcja pod Arsenałem.

Siódmoklasiści mogli pospacerować po mieście i obejrzeć najciekawsze miejsca stolicy: Ogród Saski, Grób Nieznanego Żołnierza, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Bazylikę Archikatedralną św. Jana Chrzciciela.

Na zakończenie pobytu w Warszawie wstąpili do Muzeum Świat Iluzji, gdzie mogli się przekonać, że nie wszystko, co widzimy, jest rzeczywiste.

Katarzyna Skurkiewicz