Śladami historii – wycieczka klasy IIIb do dłutowskiego lasu

W dniu 25 października br., uczniowie klasy IIIb pod opieką p. Eweliny Wojtali oraz Ewy Stawiak-Kołby, wybrali się na wycieczkę do miejscowości Dłutówek, położonej w Gminie Dłutów. Trzecioklasiści mieli możliwość zarówno zapoznać się z historią jednego z pierwszych strąconych samolotów z okresu II wojny światowej, jak i zobaczyć pełnowymiarową makietę „Łosia”, która znajduje się obecnie dokładnie w miejscu awaryjnego lądowania samolotu. Warto nadmienić, że załogę „Łosia” udało się uratować, dzięki odwadze i zaangażowaniu okolicznych mieszkańców. Obok makiety znajduje się również obelisk upamiętniający zdarzenia z września 1939 roku. Trzecioklasiści z zainteresowaniem zgłębili niezwykle ciekawą historię miejsca, wspomagając się wiadomościami  z tablic informacyjnych.

Program wyjazdu skorelowany został także z tematyką bieżącego bloku edukacyjnego -„Las jesienią”. Uczniowie nie tylko obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie, ale także identyfikowali poszczególne warstwy lasu oraz nazywali napotkane grzyby, zaliczając je do odpowiednich kategorii. Nie zabrakło także czasu, aby wypocząć na świeżym powietrzu, w urokliwych, leśnych klimatach. Pogoda była niezwykle łaskawa i zachęcała do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca, które przypadło właśnie na dzień wycieczki.

Podczas wyjazdu kształtowano postawy patriotyczne, proekologiczne, prozdrowotne oraz ukierunkowane na prawdę, dobro i piękno. Program wycieczki cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników, tym bardziej, że wielu uczniów pasjonuje się historią i lotnictwem. Wszystkie cele i założenia wyjazdu, zostały zrealizowane.

Ewa Stawiak-Kołba
Wychowawca klasy IIIb