Spotkanie edukacyjne w ramach projektu „Mieć wybór”

18 maja 2021r. o godz. 9.50 w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne, realizowane w ramach projektu „Mieć wybór”, w którym udział wzięli uczniowie klas szóstych. Spotkanie poprowadzili : prezes Zarządu Fundacji „Przekraczać Granice” p. Andrzej Niewieczerzał i członek Zarządu p. Maria Mielczarek.

Uczniowie obejrzeli krótki film pt. „N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku”, przedstawiający jak osoby niewidzące radzą sobie w codziennym życiu i jakie emocje wzbudzają w otaczającym ich świecie.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć przedmioty, którymi posługują się osoby z dysfunkcją wzroku, m.in. specjalne lupy i lunety poprawiające widzenie, „mówiący” ciśnieniomierz, kalkulator czy zegarek, maszynkę do pisania pismem Braille’a, książki i zeszyty przystosowane dla tych osób. Goście pokazali również jak osoby niewidzące radzą sobie z nalewaniem wody z czajnika do szklanki.

Pan Andrzej Niewieczerzał opowiedział o tym, jak On jako osoba z dysfunkcją ruchu, poruszająca się na wózku inwalidzkim radzi sobie w codziennym życiu. Przedstawił uczniom, jakie możliwości ma taki wózek inwalidzki, dzięki któremu może pokonywać znaczne odległości.

Spotkanie to przebiegało w miłej, pełnej zrozumienia i akceptacji atmosferze. Główny cel spotkania został zrealizowany : uświadomiło ono uczniom, w jaki sposób na co dzień funkcjonują osoby z dysfunkcją wzroku i narządu ruchu. Uczniowie na długo zapamiętają tę niezwykłą lekcję.