Spotkanie z ratownikami

W dniu 2 grudnia 2022r. odbyło się spotkanie z ratownikami Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego – p. Michałem Kacalakiem oraz p. Karoliną Sypniewską – rodzicami uczennicy naszej szkoły, Leny Kacalak.

Tego dnia dzieci dowiedziały się na czym polega praca ratownika, utrwaliły najważniejsze numery alarmowe oraz  wysłuchały informacji na temat udzielania pierwszej pomocy; w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorką.  W trakcie prowadzonych zajęć uczniowie obserwowali czynności związane ze sprawdzaniem przytomności osoby poszkodowanej oraz prawidłowym wykonywaniem opatrunków medycznych. Nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona. Państwo ratownicy zaprezentowali również odpowiednią technikę, którą stosujemy podczas zadławienia. Na zakończenie ratownicy wyjaśnili i zaprezentowali działanie defibrylatora AED. Następnie rozpoczęła się prezentacja karetki oraz jej zawartości, każdy miał okazję doświadczyć, co takiego tajemniczego skrywa ten ciekawy pojazd. Nie zabrakło oczywiście największej atrakcji, czyli włączenia sygnału świetlnego oraz sygnału dźwiękowego. Każdy miał możliwość wejść do środka, usiąść za kierownicą, a także położyć się na noszach.

Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”. Dzięki takim spotkaniom wszyscy, zarówno dorośli, jak i dzieci uczą się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Dziękujemy! To była dla nas wszystkich cenna lekcja, którą każdy z nas zapamięta na zawsze.