
Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to pierwsza edycja bezpłatnej inicjatywy czytelniczej, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się
29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Jejorganizatorami są: Szkoła Podstawowa nr 33 w Bytomiu oraz Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Tworogu.
Główne cele akcji „Czytamy z sercem” to:
- uważne słuchanie tekstów czytanych,
- promocja literatury i czytelnictwa,
- poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania oraz chorób,
- rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych,
- wyrabianie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie,
- propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
29 września ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania nasza szkolna biblioteka przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem”. Panie bibliotekarki: Joanna Mądrzyk i Bożena Zatorska czytały uczniom klas pierwszych fragmenty książki Wojciecha Grajkowskiego „Krew”. Utwór ten przekazuje młodym czytelnikom wiele informacji na temat układu krwionośnego w bardzo przystępny i ciekawy sposób — poprzez ukazanie historii dziewięcioletniego Kamila i jego serca. Bohaterowie ci wyjeżdżają razem na obóz, gdzie przeżywają różne historie, w których krew odgrywa główną rolę. Pierwszoklasiści z uwagą wysłuchali przeczytanego im przez panie bibliotekarki fragmentu, chętnie wypowiadali się na jego podstawie na temat budowy i funkcjonowania serca. Uczniowie obejrzeli także krótki filmik edukacyjny na temat serca, wysłuchali odgłosów bijącego serca. Na zakończenie zajęć kolorowali rysunek serca. Prace pierwszoklasistów zostały wyeksponowane w szkolnej bibliotece.
