Sprawozdanie z organizacji VIII Powiatowego Konkursu Świetlicowego „Moja torba z recyklingu” pod patronatem Wójta Gminy Kleszczów Sławomira Chojnowskiego

Świetlica działająca w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie już po raz ósmy podjęła się organizacji Konkursu Powiatowego dla wychowanków świetlic szkolnych szkół podstawowych z powiatu bełchatowskiego. Inicjatywa ta miała na celu:

  •  odkrywanie talentów technicznych i wrażliwości artystycznej uczniów;
  • doskonalenie zdolności manualnych;
  • kształtowanie  postaw proekologicznych i propagowanie recyklingu;
  • rozwijanie umiejętności przetwarzania surowców wtórnych;
  • integrację środowisk świetlicowych szkół powiatu bełchatowskiego.

Tym razem przed wychowankami świetlic szkolnych postawiono niełatwe wyzwanie. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie i wykonanie, najlepiej podczas zajęć świetlicowych w swojej szkole, ekologicznej torby na zakupy, która zastąpi jej plastikowe odpowiedniki. W pracy można wykorzystać różnorodne materiały, odpady, które używane zostaną ponownie (papier, tekstylia, sznurek, folie itp.). Torba może zawierać hasła i grafiki, które będą zachęcały do walki z nadmiarem plastiku, degradującego naszą planetę.

Konkurs był organizowany w ubiegłym roku szkolnym jednak ogłoszony stan pandemii i zawieszenie zajęć edukacyjnych w szkołach spowodował, że organizatorzy postanowili zmienić regulamin konkursu. Konkurs przedłużono do czasu powrotu uczniów do szkół.  Z uwagi na to, że od 16 marca 2020 roku uczniowie uczyli się zdalnie uznano, że tym razem zasadne jest by uczniowie mogli wykonywać prace konkursowe samodzielnie w domach.

 W nowym roku szkolnym wznowiono konkurs ustalając ostateczny termin oddawania prac na 16 października 2020roku.

W organizowanym przez szkolna świetlicę VIII Konkursie Powiatowym dla wychowanków świetlic szkolnych powiatu bełchatowskiego „Moja torba z recyklingu” wzięło udział 46 uczniów z dwóch szkół.

Świetlicę z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Drużbicach reprezentowało 5 uczniów z klas VI-VIII,  natomiast świetlicę gospodarzy 41 uczniów z klas I-VIII.

Organizatorzy przy rozstrzyganiu konkursu wzięli pod uwagę: użyteczność torby, ekologiczny przekaz pracy, samodzielność wykonania, oryginalność oraz ogólny wyraz artystyczny pracy.  

Laureatami VIII Powiatowego Konkursu Świetlicowego „Moja torba z recyklingu”  zostali:

w kategorii klas I

I miejsce – Magdalena Kina Ia,
I miejsce – Lena Pospiszył Ic,
II miejsce – Emila Bednarska Ic
II miejsce –  Natalia Bednarska Ic
III miejsce – Adam Frach Ib
III miejsce- Adam Tanasiewicz Ib

Wyróżnienia:  Maja Zatorska Ib, Izabala Hołyś Ic, Szymon Buresz Ic;

w kategorii klas II – III

I miejsce – Alicja Sypniewska IIa,
I miejsce – Wiktor Zatorski IIIa,
II miejsce – Natalia Spiecha IId
II miejsce –  Lila Włodarczyk IIa
III miejsce – Nikola Jasińska IIIa

Wyróżnienia: Natalia Kowalska IIb, Szymon Retkiewicz IIb  oraz wszyscy uczniowie z klasy IIIb: Paulina Biegała, Marcel Buresz, Wojciech Gwoździk, Emilia Hołyś, Hanna Kamińska, Zuzanna Kierasińska, Wiktor Kochel, Amelia Kopka, Kacper Kuśmierek, Dominika Mantyk, Tomasz Pędziwiatr, Lena Pieniążek, Julian Pukacz, Kacper Skoczyński, Gabriela Stadnik, Karolina Stokłosa, Hanna Szluga, Wiktor Załoga;

w kategorii klas IV – VI

I miejsce – Zofia Kuc VId
II miejsce – Franciszek Jakubik IVb
III miejsce Iga Kardas VIa, ZSP Drużbice

Wyróżnienia: Nadia Misiak VId, Małgorzata Skowrońska IVb, Wiktoria Cebula IVc;

W kategorii klas VII – VIII

I miejsce – Zuzanna Stępień VIIa
II miejsce – Klaudia Król VIIb ZSP Drużbice
III miejsce – Julia Stępień VIIa ZSP Drużbice

Wyróżnienia: Aleksandra Retkiewicz VIId, Natalia Chudzik VIIb ZSP Drużbice, Klaudia Król VIIb ZSP Drużbice, Igor Kosacki VIIa ZSP Drużbice;

Wszystkim uczestnikom VIII Konkursu Powiatowego dla wychowanków świetlic szkolnych powiatu bełchatowskiego „Moja torba z recyklingu” serdecznie dziękujemy za udział w konkursie oraz gratulujemy pomysłowości oraz zdolności manualnych i talentów technicznych.

Bardzo ucieszyło nas, że chcecie dbać o czyste środowisko i potraficie wykorzystać surowce wtórne do wytworzenia torby na zakupy.

Organizatorzy, Wychowawcy świetlicy szkolnej:
Agnieszka Szczęsna
Sylwia Wojtan
Ilona Kuśmierk
Barbara Najmrodzka

Uczestników konkursu (bądź ich rodziców/ prawnych opiekunów) zapraszamy po odbiór dyplomów, nagród i swoich toreb do świetlicy szkolnej w dniach  od 15 – 18 grudnia 2020r. w godzinach 800 – 1500, wejście od szatni, sala 003. Prosimy zachowanie reżimu sanitarnego.