Sprawozdanie z wycieczki do Rezerwatu Przyrody Łuszczanowice

W dniu 12 czerwca 2024 roku 26 uczniów z klas I- VII brało udział w wycieczce do Rezerwatu Przyrody Łuszczanowice. Celem wyjazdu, poza treściami stricte  poznawczymi, było nagrodzenie uczestników świetlicowych konkursów plastyczno – technicznego „Ozdoba świąteczna  z kurką i zajączkiem” oraz ogólnopolskiego plastycznego „Każdy ma jakiś talent”,  a także wdrożenie dzieci do ciekawego, zdrowego i bezpiecznego spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu.

W lesie miło powitał nas Leśniczy, który zaprosił wszystkich do zwiedzania Rezerwatu Przyrody Łuszczanowice, a wcześniej przygotował i rozpalił ognisko.

Wychowankowie świetlicy, wędrując przez tereny otuliny i samego rezerwatu zapoznali się z treścią rozmieszczonych na ścieżce dydaktycznej tablic oraz obserwowali najwartościowsze walory przyrodnicze naszej gminy. Mieli możliwość rozpoznawać konkretne rośliny i ich nazwy wspierając się wiedzą nauczycieli lub aplikacjami  PlantNet czy też Flora Incognita w google play.

Z wielką przyjemnością korzystaliśmy z możliwości wyciszenia się na łonie natury, spacerowaliśmy z uważnością i wsłuchiwaliśmy się w śpiew ptaków. Karmiliśmy nasze zmysły zapachem kwiatów dzikiej róży oraz zielenią runa i poszycia leśnego. Wypatrzyliśmy pierwsze grzyby oraz jodłowe siewki i młode jodełki. Miłośnicy owadów podglądali zapracowane mrówki, liczne żuki wiosenne i pływające po stawie nartniki duże. Zajrzeliśmy również do wyeksponowanych budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy. Poprzez dotyk po chropowatości kory rozróżnialiśmy jodłę, sosnę, świerk i buk oraz mierzyliśmy obwody wiekowych drzew. Frajdą było sprawdzanie przyczepności rosnącej poza terenem rezerwatu przytuli czepnej i dekorowanie nią koleżanki.

Naszym kupkom smakowym też dostarczyliśmy przyjemności, spożywając własnoręcznie upieczoną w ognisku kiełbaskę, przyprawioną później keczupem z chlebem i herbatą. Samodzielne przygotowanie prostego, plenerowego posiłku było niewątpliwą atrakcją i planowanym wyzwaniem, z którym znakomicie poradzili sobie nawet pierwszoklasiści.

Wisienką na torcie naszej wyprawy była zachwycająca, żółta lilia wodna rosnąca w stawie obok altanki biwakowej. Swoim niezwykły kwiatem udowadniała, że nawet z dna i błota może wyrosnąć coś pięknego i doskonałego.

Cieszymy się, że udało nam się zaciekawić młodych, plastyczne utalentowanych artystów bogactwem kleszczowskiej przyrody oraz uzmysłowić im, jak pobyt w lesie może kojąco wpłynąć na organizm człowieka samoczynnie odprężając  ciało i umysł. Na osiągnięcie dobrostanu wskazywało wzorowe zachowanie uczestników naszej eskapady, którzy pomimo znacznych różnic wiekowych i tego, że czasem byli jedynymi przedstawicielami swoich oddziałów potrafili zgodnie siedzieć wspólne 3 godziny lekcyjne na łonie natury.

Wracaliśmy do szkoły napełnieni licznymi wrażeniami i pozytywną, harmonijną energią, myśląc o zbilżającym się swobodnym czasie wolnym w wakacje.

Na koniec pragniemy jeszcze raz podziękować wychowankom za udział w świetlicowych przedsięwzięciach oraz wyrazić wdzięczność rodzicom uczniów  i innym osobom za pomoc w ich realizacji.

Organizatorzy:
Urszula Molik,
Aleksandra Gorzelak-Dylak,
Ilona Kuśmierek,
Agnieszka Szczęsna