Sprawozdanie z wycieczki uczniów klas IVa i IVb do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

26 października 2021r. uczniowie klas IVa i IVb wyjechali na wycieczkę do EC1 w Łodzi. Centrum Nauki i Techniki EC1 to 150 stanowisk i eksponatów na ponad 8.000 m2 powierzchni wystawienniczej. Centrum składa się z trzech ścieżek dydaktycznych:„ Przetwarzanie energii” To najbardziej unikatowa część wystawy Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Eksponaty historyczne, współczesne symulatory, gry komputerowe — wszystko to pozwala prześledzić nie tylko historię tego wyjątkowego miejsca, ale i zapoznać się z wciąż używanymi technologiami produkcji prądu. Multimedialne elementy wystawy zaskakują i zachwycają. „Rozwój wiedzy i cywilizacji” Zasady przyrody, prawa nauki, związane z nimi wynalazki — wszystko to pozwoliło zbudować cywilizację, w której żyjemy. W Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi poznajemy rzeczywistość dotykiem, zabawą, doświadczeniami i eksperymentami. “Mikroświat — makroświat” Tutaj pokazywane jest to, co jest niewidoczne dla nieuzbrojonego oka. Centrum Nauki i Techniki EC1 ujawnia najwspanialsze tajemnice wszechświata — od obserwacji skrzydeł motyla przez mikroskop elektronowy aż po ujęcia najdalszych głębi Kosmosu.

Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć zaledwie małą część tego niezwykle imponującego miejsca. Mogli dotknąć, sprawdzić, przekonać się na własnej skórze, jakimi prawami rządziła się nasza cywilizacja. Ponadto wzięli udział w warsztatach edukacyjnych: SKĄD SIĘ BIERZE PRĄD? Zaczęli od zwiedzenia historycznej części – Elektrociepłowni nr 1 w Łodzi, w której aktualnie znajduje się Centrum Nauki i Techniki EC1. Razem z przewodnikiem przeszli ścieżką opowiadającą o przetwarzaniu energii. „Przetwarzaniu” a nie „wytwarzaniu”, bo energię można jedynie zamieniać jedną w drugą, a nigdy nie da się jej wytworzyć. Energia słoneczna pozwalała wzrastać roślinom, które później stały się węglem. Węgiel spalano w elektrociepłowni, aby móc na końcu wysłać do domów i fabryk prąd elektryczny oraz PARA BUCH, GENERATOR W RUCH! Czy oddychanie, pompowanie balonu lub gotowanie wody ma coś wspólnego z etapami procesu produkcji prądu w elektrociepłowni? Zajęcia te – ilustrowane ciekawymi doświadczeniami – pomogły dostrzec połączenie między prostymi zjawiskami z codziennego życia z tymi, które zachodziły w kotłach, turbogeneratorze czy skraplaczu. Uczestnicy zapoznają się także z urządzeniami EC1, w których zachodzą analogiczne procesy.

Wycieczka do Centrum Nauki i Techniki w Łodzi była doskonałą okazją do budowania relacji uczniów z równoległych oddziałów. Wpisała się ona w harmonogram zajęć realizowanych w ramach Tygodnia Dbania o Relacje. Wyjazd oraz wspólne zajęcia pozwoliły nie tylko doskonale się bawić, ale dały początek nowym więziom, co z pewnością w przyszłości zaowocuje w czasie wspólnych wyjazdów, spotkań czy wycieczek.

Nasi uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni. Wyjazd do EC1 dostarczył im wielu pozytywnych emocji. Ponadto, mimo tego, że są to zaledwie 10-latkowie, niejednokrotnie zabłysnęli wiedzą na naprawdę trudne tematy. BRAWO!

Danuta Kuc – kierownik wycieczki