Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Jak co roku, w drugą sobotę września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. W roku 2022 wypada on 10 września. Światowy, czy też międzynarodowy dzień pierwszej pomocy to inicjatywa Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (największego ruchu humanitarnego na świecie). Został ustanowiony w 2000 roku i od tego czasu cyklicznie, każdego roku obchodzimy go jako międzynarodowe święto.

Idea humanitaryzmu i pomagania rannym obecna była już w średniowieczu, kiedy Władysław Jagiełło kazał opatrywać i pomagać rannym zarówno ze swojej, jak i przeciwnej armii. Prawdziwa rewolucja i początki pierwszej pomocy datowane są nieco później, na wiek XIX. Wtedy to Henry Dunant (młody szwajcarski biznesmen) świadek bitwy pod Solferino w trakcie wojny francusko-austriackiej przerażony brakiem jakiejkolwiek pomocy poświęcił swój czas i pieniądze, by pomóc rannym, aktywizując przy tym miejscową ludność. To wydarzenie zrodziło w nim ideę stworzenia międzynarodowej organizacji mającej nieść pomoc rannym żołnierzom. W 1863 roku założono Międzynarodowy Komitet Pomocy Rannym, który przekształcił się później w Komitet Czerwonego Krzyża.

Celem święta jest zwrócenie uwagi na to, że pierwsza pomoc jest umiejętnością niezbędną w codziennym życiu, a odpowiednie działania podjęte szybko i umiejętnie mają znaczenie i przynoszą korzyści. Światowy dzień pierwszej pomocy ma na celu promowanie właściwych postaw społecznych, a także zasad udzielania pierwszej pomocy.

To dobry czas, aby przypomnieć sobie, dlaczego pierwsza pomoc, a także szkolenia z jej udzielania są tak ważne. Dzień ten ma na celu uświadomienie społeczeństwa, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy i promowanie właściwych postaw.

W ramach szkolnych Obchodów Światowego Dnia Pierwszej Pomocy uczniowie wykonali plakaty, prezentacje tematycznie nawiązujące do tematyki Święta.