ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół, w tym dniu w sposób szczególny zwracamy uwagę na naszych skrzydlatych przyjaciół, na ich ogromną rolę w pozyskiwaniu jedzenia oraz zagrożenia, jakim są narażone w XXI w.

Czy wiesz, że w Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół, w tym najbardziej znana – pszczoła miodna. Zmiany klimatu, stosowanie środków ochrony roślin oraz zwiększające się zanieczyszczenie środowiska, znacząco wpływa na zmniejszającą się liczbę zapylaczy. Wszyscy wiemy, że pszczoły dostarczają miód, wosk, czy pyłek pszczeli, ale czy zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywają w zapylaniu roślin, krzewów i drzew owocowych? Einstein powiedział: “Kiedy wyginą pszczoły, rodzajowi ludzkiemu pozostaną jedynie 4 lata istnienia…”. Warto więc podejmować działania, które pozwolą na stały wzrost liczby pszczół i innych zapylaczy, tak bardzo niezbędnych człowiekowi w codziennym życiu.

Kochani, bardzo prosimy, abyście również włączyli się do akcji pomocy. Można to zrobić na dwa proponowane przez nas sposoby:

  1. Stwórz własne poidełko dla owadów, do tego celu możesz użyć półmisek, który wypełnisz wodą, pamiętaj, aby włożyć do niego również: patyczki, mech, korę, kamyczki. Dzięki temu pijący owad nie utopi się w postawionej przez nas wodzie.
  2. Przygotuj hotel dla owadów, do tego celu również posłużą Ci patyki, trawa, szyszki i inne naturalne materiały. Instrukcję wykonania domku dla owadów, różnorodne pomysły, jak go wykonać znajdziecie w Internecie.

Uczniowie klas VI na zajęciach techniki będą wykonywali hotele dla owadów, które wywieszą przed budynkiem naszej szkoły.

Zdjęcia poidełek oraz własnoręcznie wykonanych hoteli dla owadów, prosimy przesyłać na podane adresy mailowe do 4 czerwca 2021r.

[email protected] lub [email protected]