Teatr jak lustro…

Mówi się, że teatr jest jak lustro, każdy się w nim może przejrzeć. Jak bardzo prawdziwe jest to stwierdzenie, mogli się przekonać uczniowie klas V i VI, którzy obejrzeli spektakl „Janek, król przeprowadzek” w Teatrze Powszechnym w Łodzi w dniach 15-16.10.2020 r.

Sztuka w reżyserii Ewy Pilawskiej i Andrzeja Jakubasa porusza  problemy, jakie dotykają współczesne dzieci: dorastanie w poczuciu niepewności, niezrozumienia i samotności. Niczym w lustrze obijały się kłopoty, które są im znane ze słyszenia, z obserwacji, a może nawet z autopsji. Tytułowy bohater, Janek, nie ma stałego miejsca zamieszkania. Wraz z matką, samotnie wychowującą go, wciąż zmieniają miejsce pobytu, bo nie stać ich na utrzymanie lokum. Antek, drugi z bohaterów, ma bezrobotnego ojca, który swoją frustrację z powodu niepowodzeń życiowych wyładowuje na synu. Trzecie dziecko, Zosia, pochodzi z bogatego domu. Nie jest jednak szczęśliwa. Jej rodzice się rozstali i nie rozmawiają ze sobą. Utrzymują kontakt tylko za pośrednictwem córki.

Młodzi widzowie poczuli się jak obserwatorzy wydarzeń, które mogłyby się rozegrać w ich miejscowości, na ich podwórku. Przyglądając się bohaterom i ich zmaganiom z kłopotami, mogli dojść do trafnego wniosku, że wszystko, co nas spotyka w życiu, może prowadzić do dobra, pod warunkiem, że jest przy nas ktoś, kto nas będzie wspierał i w nas wierzył.

Spektakl, choć dedykowany dzieciom, był niezwykle bogaty treściowo. Krótki, o ubogiej, symbolicznej scenografii, zawierał głębię, którą widzowie odkrywali w trakcie analizy przedstawienia. Była ona możliwa dzięki warsztatom prowadzonym przez obojga reżyserów po zakończeniu sztuki. W trakcie rozmowy z widzami, omówieniu scen ukazanych w dramacie uczestnicy spotkania mogli lepiej zrozumieć przesłanie dzieła, odnaleźć ukryty przekaz kierowany do dorosłych, jak i dzieci. Wiele z tej sztuki wymagało osobistej refleksji, na którą z pewnością wszyscy znaleźli czas po powrocie do domu.

Każdy wyjazd do teatru stanowi doskonałą lekcję życia. Pomaga zrozumieć otaczający świat, relacje międzyludzkie, własne zachowania. Uczy unikać złych postaw i zachowań i postępować tak, by być lepszym człowiekiem. Mamy wszyscy nadzieję, że wkrótce znów będziemy mogli obejrzeć tak wspaniałą i wartościową sztukę jak „Janek, król przeprowadzek”.

Agnieszka Gos- Stacherska, Katarzyna Skurkiewicz