UCZNIOWIE KLAS PIĄTYCH ODWIEDZILI OLIMP

Mitologia jest cennym źródłem wiedzy na temat życia starożytnych Greków, Rzymian. To właśnie ona stanowi natchnienie dla poetów, pisarzy. Jednakże opowiedzieć dzieciom o przygodach bogów jest niezwykle trudno. Dlaczego? Miłośnicy mitologii doskonale wiedzą, że pełno w tych opowieściach przemocy, krwawych scen, niewłaściwych zachowań. Pomimo tego, że bogowie są nieśmiertelni, obdarzeni są wieloma wadami. Są zazdrośni, bywają podstępni, kierują się zawiścią.

W myśl słów Konfucjusza Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem zaproponowałyśmy uczniom klas piątych udział w mitologicznym projekcie edukacyjnym. Zadaniem ucznia było przebranie się za wybranego bohatera mitologicznego. Po przyodzianiu odpowiedniego stroju, zadbaniu o to, by bohater miał odpowiednie atrybuty, uczeń dokonywał krótkiej charakterystyki wybranej postaci. Wyjaśniał, kim jest, jaką dziedziną się opiekuje, opowiadał o swojej rodzinie, o zasługach albo przewinieniach, których się dopuścił. Kolejny etap pracy polegał na przeczytaniu fragmentu mitu, w którym się dany bohater pojawił. Wspaniałym dopełnieniem była odpowiednia oprawa muzyczna, plastyczna. Jeżeli uczeń nie chciał wystąpić w filmiku, mógł wykonać lapbooka, który stanowił ilustrację wybranego mitu.

Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy. Powstały ciekawe nagrania ukazujące życie bogów olimpijskich. Niestety niektóre z nich nie mogą zostać umieszczone na stronie internetowej z powodu problemów technicznych ( bardzo słaba słyszalność). Zapraszamy do spotkania z mitologią.

Renata Frach
Agnieszka Gos – Stacherska