Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie ratują dzieci na świecie!

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kleszczowie bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie z naszej placówki będą przygotowywać szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej udzielą najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.

„Wszystkie Kolory Świata” to akcja UNICEF Polska, która już po raz szósty jest przeprowadzana w polskich placówkach edukacyjnych. Ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Każda z nich będzie miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, w szkole odbędzie się ich wystawa. Na ten dzień dzieci zaproszą do szkoły rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując na ten cel darowiznę. Zebrane środki umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najuboższych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec, błonica, krztusiec czy polio. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF w Polsce.

Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadamia również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne. Poprzednie pięć edycji akcji „Wszystkie Kolory Świata” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas uczestniczyło w niej ponad 3 tysiące placówek z całej Polski. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, udało się pozyskać blisko 3,4 miliona złotych na ratowanie dzieci w takich krajach jak Sierra Leone, Czad, Sudan Południowy czy Angola. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.

Nasza szkoła po raz drugi uczestniczy w akcji.  Pomóc mogą wszyscy uczniowie. Aby włączyć się do akcji, należy do 14 stycznia zgłosić się do nauczycielek: Joanny Mądrzyk, Agnieszki Retkiewicz lub Barbary Najmrodzkiej. Uczeń otrzyma wykrojnik, na podstawie którego uszyje laleczkę (samodzielnie lub z pomocą osoby dorosłej). Prace będzie można kontynuować podczas zajęć techniki. Podsumowanie akcji odbędzie się w marcu 2022 r.

O akcji:

https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/akcje-edukacyjne/wszystkie-kolory-swiata-edycja-6

Plakat akcji