W „BOMBKOWYM KRÓLESTWIE” 

28 listopada 2022 roku uczniowie z klas 3 a, c pod czujnym okiem swoich wychowawców wybrali się na wycieczkę do zakładu ”Szkło – Dekor” w Piotrkowie Trybunalskim, zajmującego się produkcją bombek choinkowych.

Podczas kupowania bombek i ozdób choinkowych mało kto zastanawia się, gdzie i jak powstały. Uczniowie poznali proces produkcji pięknych ozdób choinkowych i teraz już wiedzą, że wyprodukowanie bombki to bardzo pracochłonny, ale ciekawy proces.  Na początku odwiedzili DMUCHALNIĘ, gdzie pracownicy ze szklanej rurki podgrzewanej palnikiem gazowym, ręcznie wytwarzają przeróżne kształty. Kolejnym etapem zwiedzania była SREBRZALNIA, czyli miejsce, gdzie pracownicy za pomocą odpowiedniej reakcji chemicznej poddają bombki procesowi srebrzenia. Tutaj uzyskują one wygląd potrzebny do dalszego etapu – dekoracji.  Następnie uczniowie przeszli do DEKORATORNI, gdzie przyglądali się pracy pań dekoratorek, które ręcznie nanosiły na bombki piękne wzory. Dowiedzieli się, że do tego celu używa się kleju, żeli, kolorowych brokatów. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach, gdzie każde dziecko wykonało swoje pamiątkowe bombki. Na koniec wycieczki wszyscy udali się do firmowego sklepu, aby dokonać zakupu świątecznych ozdób dla siebie i dla swoich bliskich. Duża różnorodność szklanych ozdób sprawiła, że trudno było wybrać tylko jedną bombkę.

Zwiedzanie fabryki dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń, o których przypominać będą  błyszczące w świetle choinki bombki.

Elżbieta Roczek
Beata Stankiewicz