W poszukiwaniu kwiatu paproci” w Tomaszowie Mazowieckim

W dniu 19 czerwca 2024 roku 13 członków Szkolnego Koła PTSM pod opieką Agnieszki Szczęsnej i Bogusławy Szydło- Wolnej uczestniczyło w  Zlocie SK PTSM z okazji 60 -lecia OT PTSM w Piotrkowie Trybunalskim „W poszukiwaniu kwiatu paproci” w Tomaszowie Mazowieckim.

Celem imprezy było:

poznanie walorów turystyczno-krajoznawczych Tomaszowa i najbliższej okolicy

 • obchody 60 –lecia działalności OT PTSM w Piotrkowie Tryb.
 • propagowanie wśród dzieci i młodzieży zamiłowania do aktywnego spędzania wolnego czasu w lasach oraz odpowiedniego zachowania na terenach leśnych
 • propagowanie wśród młodzieży szkolnej zachowań ekologicznych
 • integracja członków PTSM poprzez wspólne zabawy i konkursy
 • propagowanie walorów historycznych i przyrodniczych miasta

W środowy bardzo ciepły poranek zostaliśmy powitani na parkingu przy Skansenie Rzeki Pilicy. Każda grupa przywiozła ze sobą kwiat paproci, z którym wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia w  okolicznościowych koszulkach.

Po zwiedzeniu Skansenu Rzeki Pilicy młodzi turyści wyruszyli na wielokilometrową marszrutę w kierunku Nadleśnictwa w Smardzewicach. Po drodze mieli okazję zobaczyć Rezerwat „Niebieskie Źródła” i Małe Groty Nagórzyckie oraz piękny, nadpiliczański  krajobraz. Na trasie czekały też na nich punkty z zadaniami: mieli do otrzymanego teksu zaśpiewać piosenkę, rozwiązać zagadkę ornitologiczną, wykazać się wiedzą o PTSM. Z wiedzy o lesie chętnych przepytał Leśniczy. Trzeba było też skorzystać z małych przyborów rekreacyjnych rekreacyjnych sprawdzając swoją sprawność w rzucie do celu. Atrakcją dla wielu była możliwość strzelania z wiatrówki do tarczy. Do naszej grupy należało też posprzątanie, rozmieszczonych wzdłuż  naszej leśnej wędrówki, taśm wytyczających trasę. Na koniec czekał na nas jeszcze konkurs piosenki turystycznej, podczas którego 5 dziewczynek zaśpiewało „Lato, lato, lato czeka..”

Choć upał mocno dał nam się we znaki, ze smakiem zjedliśmy czekające na nas kiełbaski pieczone w ognisku.

Pod rozłożystą lipą, na terenie Nadleśnictwa Smardzewice nastąpiło uroczyste podsumowanie działań OT PTSM w Piotrkowie Trybunalskim oraz wręczenie  nagród                                                     dla zwycięzców w konkursach oraz dyplomów i upominków dla całych grup i  ich opiekunów.

Nasi uczniowie reprezentowali szkołę w konkursach:

 1. konkurs piosenki turystycznej – III miejsce:  Laura Pokusińska. Amelia Bujacz, Klaudia Malicka, Magdalena Szala, Sandra Retkowska;
 2. konkurs wiedzy o lesie – nagrody zdobyli Magdalena Kina,
  Franciszek Jakubik;
 3. konkurs wiedzy o PTSM – Magdalena Kina;
 4. konkurs wiedzy ornitologicznej – Natalia Spiecha;

Udział w tym wydarzeniu był uwieńczeniem działań Szkolnego Koła PTSM i kółka krajoznawczo – turystycznego w mijającym roku szklonym. Podsumowując pragniemy podziękować uczniom za zaangażowanie, ora wyrazić wdzięczność wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom, którzy wspierali i pomagali nam w realizacji naszych przedsięwzięć.

Na koniec życzymy wszystkim pięknego, letniego wypoczynku i wspaniałych przygód na turystycznych szlakach.

Już za parę dni, za dni parę wezmę plecak swój…

Prowadząca koło krajoznawczo – turystyczne i opiekun SK PTSM – Agnieszka Szczęsna
oraz współorganizujące działania SK PTSM – Agnieszka Gos Stacherska i Bogusława Szydło – Wolna.