WARSZTATY „BIODEGRADACJA” DLA KLAS IV

15 kwietnia 2021r. uczniowie klas IV wzięli udział w unikalnych warsztatach ekologicznych „Biodegradacja” przeprowadzonych przez p. Katarzynę Pachulską z Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Projekt ten został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na warsztatach uczniowie dowiedzieli się m.in. czym jest:

  • pH,
  • kompostowanie,
  • polimer,
  • recykling,
  • gospodarka o obiegu zamkniętym.

Ponadto dzieci dowiedziały się, w jaki sposób mierzyć skalę pH, używając do tego celu wywaru z czerwonej kapusty, a także jakie są fazy procesu kompostowania.

Ciekawy sposób prowadzenia warsztatu sprawił, że czwartoklasiści z dużym zaangażowaniem i skupieniem uczestniczyli w zajęciach, chętnie udzielając odpowiedzi na zadawane pytania.

Najciekawszym punktem spotkania dla naszych uczniów okazał się przepis na jadalny papier oraz własnoręcznie wykonaną folię.

Z uwagi na okres pandemii, w którym zostały przeprowadzone warsztaty, nie mogliśmy osobiście pojechać do laboratorium i samemu dokonać obserwacji mikroskopowych związanych z procesem kompostowania. Jednak nawet forma on-line warsztatów, była dla dzieci dużą atrakcją i urozmaiceniem nauki, dodatkowo warsztaty były wsparciem w realizacji podstawy programowej z przyrody w klasie IV.

Przepis na własnoręcznie wykonaną folię, jak i jadalny papier za zgodą autorki, przedstawiamy w formie zdjęć relacjonujących warsztaty.

Ilona Kuśmierek

Przepis na jadalny papier
Przepis na własnoręcznie wykonaną folię